FEN KOLEJİ

DUYURULAR

OKULUMUZ VE WCEP (ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI) AKADEMİK ORTAKLIK PROTOKOLÜ İMZALADI.

Bugün WCEP(Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programları) Türkiye Öğrenci Yönetimi Müdürü Özgür Özmeral 8.sınıf ve lise öğrencilerimizle buluştu. Programın detaylarının anlatıldığı seminerde Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programlarının yaklaşık 70 yıldır 46 ülke tarafından uygulanmakta olduğu belirtildi. Program, anadil seviyesinde yabancı dil konuşan, doğal ailesinden ayrı kendi ayakları üzerinde durabilen, harika dostluklar edinmiş, akademik eğitimini tamamlamış, dünyadaki farklılıkları algılayabilen dünya vatandaşları yetiştirmek üzere tasarlanmıştır.

Seminerin ardından kurucumuz Zeynep Gülay Örsçekiç ve WCEP Türkiye Öğrenci Yönetimi Müdürü Özgür Özmeral Worldwide Cultural Exchange Program (WCEP) Türkiye Ofisi ile uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı. Protokolün, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açmasını sağlayacağına inanıyoruz.

OKUR YAZAR ETKİNLİĞİMİZ

Öğrencilerimiz bugün Değerli Yazarımız Süleyman Bulut ile bir araya gelip kitaplar üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler ve yazarımızın 101 Atasözü 101 öykü isimli kitabını kendisine imzalattılar. Okur yazar buluşmalarında bizleri yalnız bırakmayan Süleyman Bulut sonsuz teşekkürlerimizle.

ÖĞRENCİMİZ DEFNE TÜRKDÖNMEZ TÜRKİYE 1.Sİ!

Fen Koleji’nde 2023 LGS’de “Gelenek Yine Değişmedi”

Öğrencimiz Defne Türkdönmez Türkiye 1.’si!

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN

Atalarımız öyle topraklar uğruna savaşmış ki bahçelerinde çiçek gibi çocuklar filizleniyor. Her biri, alı beyazına karışmış; cumhuriyet türküleri söylüyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün en değerli mirası olan Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. Ata’mızın mirasını sonsuza dek eğitimle yaşatacağız…

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

23 Nisan 1920 tarihi, bugün üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı, milli egemenliğin ilan edildiği önemli bir gündür.

Fen Koleji ailesi olarak 23 Nisan’ı velilerimiz ve öğrencilerimiz ile büyük bir coşkuyla kutladık.

Yarının teminatı olan çocuklarımıza yarının gözüyle bakalım ki yarınlarımız aydınlık olsun 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

FEN KOLEJİ ANITKABİR'DE

Fen Koleji; Türkiye'nin kalbinin attığı, cumhuriyetin hafızasının olduğu yerde, bir kahramanlık destanı yazan, bir ulusa kurtuluştan kuruluşa yön veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaret etti. Fen Koleji Milli Mücadele döneminde Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş için kararlar aldığı I. ve II. Meclis binalarını, toplantı salonlarını gezdiler. Yapılan ilk Türk bayrağını, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalandığı masayı, hep cumhuriyetle yaşayacak ve ilkelerinin ışığında sonsuza dek yaşatacak milli duygularla izlediler.

Fen Koleji olarak Anıtkabir'e kalbimizi bıraktık. Daima izinde olacağımıza and içtik.

SONSUZ SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE...

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Emanetini eğitimle yaşatmaya ant içtik. Sözümüzü tutmaya devam edeceğiz. Sonsuz saygı, minnet ve özlemle...

Atam izindeyiz...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Yarınların aydınlıklık yüzü çocuklarımızla Cumhuriyetimizin 99.yılını coşkuyla kutladık. Bayramımız kutlu olsun.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI.

Uzun bir yaz tatili ardından yeni bir eğitim-öğretim dönemine başladığımız bu anlamlı haftayı, öğrencilerimizin varlığı ile süslediği harika bir törenle taçlandırdık. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkanları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük gayretlerle ülkemizin her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılı heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yürekten paylaşıyoruz. Fen Koleji Ailesi olarak 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında tüm öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HİZMET İÇİ EMİNERLERİMİZ BAŞLADI.

2022-2023 eğitim öğretim yılı hizmet içi seminerlerimiz başladı. "Ögretmen gelişirse toplum gelişir. " sözüyle başlayan seminerlerimizde öğretmenlerimize Fen Koleji Öğretim Yaklaşımları ile ilgili bilgiler aktarıldı. Eğitimler sürecinde her gün yeni yaklaşımlarla kendilerini geliştiren öğretmenlerimiz öğrencileri ile karşılaşacakları günü iple çekiyorlar.

TÜRKİYE OKULLAR ARASI ZEKA OYUNLARI ŞAMPİYONASI'NDA MARMARA BÖLGESİ FİNALLERİNE KATILMAYA HAK KAZANDIK!

Türkiye Zeka Vakfı'nın (TZV) düzenlemiş olduğu Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası'na okul olarak 4. Sınıflardan oluşturduğumuz takımla katıldık. Şampiyonanın il finalleri yapıldı ve sonuçlandı. Açıklanan sonuçlara göre Türkiye geneli 459 ve İstanbul geneli 84 devlet okulu, özel okul ve Bilim Sanat Merkezlerinin katıldığı yarışmada il bazında okul ortalaması olarak 6. ve Türkiye genelinde 34. olarak Marmara Bölgesi finallerine katılmaya hak kazandık.

FEN KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ ARTIK GLOBAL ROUNDDA!

Öğrencilerimiz ingilizce konuşma, grup tartışması, yaratıcı yazma ve okuma becerilerinin yarıştığı World Scholars Cup yarışmasında birçok rakibini geride bıraktı ve World Scholars Cup Çanakkale etabından ödüllerle döndü.

5 takımla katıldığımız World Scholars Cup Çanakkale etabında öğrencilerimiz:

*6 büyük 2 orta toplam 8 kupa

*38 altın

*21 gümüş madalya

Kazandılar,

Bu başarılarından dolayı katılım gösteren 5 takımımızdan 4 takım global round için yurtdışı elemelerine katılma hakkı kazandı. Öğrencilerimizi tebrik eder, kendilerine yurt dışı etabında başarılar dileriz.

BİLGE KUNDUZ ETKİNLİĞİNDE BÜYÜK BAŞARI

F73.950 öğrencinin katılımı ile tamamlanan 2021 Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Etkinliğinde okulumuzda ilk beşe giren öğrencilere sertifikaları verildi. Bilge Kunduz, bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu başarıya imza atan öğrenci, öğretmen ve yöneticilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

BEING A CHILD , GREAT ACHIEVEMENTS" ( ÇOCUK YAŞIM, BÜYÜKTÜR BAŞARIM)

Okulumuzda 2020/ 2021 Eğitim Öğretim yılında Avrupa ortaklı projemiz Ulusal Destek servisimiz tarafından Avrupa Komisyonu'na önerilmiş ve değerlendirme sonucunda projemiz avrupa kalite etiketi ile ödüllendirilmiştir. Bu ödül ile okulumuzda uygulanan projemiz, yapılan faaliyetler, öğrencilerimizin çalışmaları Avrupa'da en üst seviyede olarak tanımlanmıştır. Avrupa kalite etiketi Avrupa'da tüm okullar arasında en üst düzeyde tanınan ve kabul edilen okul ödülüdür.

1. ULUSAL TALES FEN BİLİMLERİ YARIŞMASINDA TÜRKİYE 1.SİYİZ

Bu yıl ilki düzenlenen Tales Uluslararası Fen Bilimleri Yarışmasında 8. Sınıf öğrencimiz Zeynep AKSOY tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye 1.si olmuştur. Öğrencimizi başarısından dolayı kutlar, emeği geçen öğretmen ve yöneticilerimize sonsuz şükranlarımızı sunarız.

FEN KOLEJİ SATRANÇ ŞAMPİYONU

Türkiye Satranç Federasyonunun (TSF) her yıl geleneksel olarak düzenlediği İstanbul Okullar Arası Satranç Turnuvası bu yıl online olarak gerçekleştirildi. Tuzla Fen Koleji olarak katıldığımız turnuvada İlkokul kategorisinde 1.lik, Ortaokul kategorisinde 3.lük alarak bizleri gururlandırdı. Dereceye giren ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik eder Satranç Antrenörümüz Anar Aliakbarov’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

TSE’DEN “OKULUM TEMİZ” BELGESİ ALDIK

FEN Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren tüm okullarımız, Türk Standartları Enstitüsü uzmanlarının gerçekleştirmiş olduğu denetimlerin ardından, TSE tarafından verilen "OKULUM TEMİZ” belgesini almaya hak kazandı. Böylece COVID-19 salgınının önlenmesine yönelik okul içerisinde hayata geçirdiğimiz önlemler resmi belgeyle tescillenmiş oldu.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı Kampüs Müdürümüz Sayın Kamil Okuroğlu'nun açılış konuşması ile başladı.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılı Kampüs Müdürümüz Sayın Kamil Okuroğlu'nun açılış konuşması ile başladı. Pandemi önlemleri ile başlayan yüz yüze eğitimlerde tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar dileriz.

Destination Imagination Türkiye Turnuvasında, okulumuz Türkiye 5.si olmuştur.

Türkiye genelinde 100'den fazla takımın yarıştığı ,bu sene Antalya ilinde gerçekleşen Destination Imagination Türkiye Turnuvasında, okulumuz Improvisational (Doğaçlama) alanında Türkiye 5.si olmuştur.

Öğrencilerimiz Cansu Dila Demirel, Erencan Yerlikaya, Can Çetinkaya,Ensar Özdağ, Yiğit Mert Düzgün,Yusuf Merthan Kurt ve öğretmenimiz Gökçe Ceren Temiz'i tebrik ederiz.

Bir Dönemi Daha Geride Bıraktık.

Asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anIamaIıdır ki; Türk’ün Mete hikayesinde oIduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisIeri biIe tehIikeye girebiIir; fakat hürriyeti asIa! ( M.Kemal ATATÜRK)

İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olan Kompozisyon yarışmasında Fen Anadolu Lisesi öğrencimiz Şevval ACAR Tuzla ilçesinde derece alarak bizleri gururlandırdı. Öğrencimizi ve ona destek veren Edebiyat zümresi öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

Bir Dönemi Daha Geride Bıraktık.

Kısa bir araya girmeden önce 1.dönemde farklı alanlarda başarı gösteren öğrencilerimize başarı belgeleri, madalyaları, sertifikaları ve iftahar belgeleri okul yöneticileri tarafından törenle takdim edildi. Okul öncesinden 12.sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin heyecanı görülmeye değerdi. Başarılı bir dönem geçiren yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederiz. Şimdi öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için soluklanma zamanı. İyi tatiller.

Öğrencilerimiz World Scholar’s Cup da 4 altın 38 gümüş madalya almayı hak ettiler.

World Scholar’s Cup 2007 yılından itibaren farklı ülkelerde düzenlenen ve Bilginler Yarışması adıyla anılan bir turnuvadır. Her yıl yüzden fazla bölgesel turun gerçekleştirildiği yarışmaya farklı ülkelerden öğrenciler katılmaktadır.Bu yıl Tuzla Fen Koleji olarak 11-12 Ocak tarihlerinde gerçekleşen bölgesel tura katılım sağladık. Okulumuz, World Scholar’s Cup’a üçer öğrenciden oluşan dört ayrı takım ile katıldı. Öğrencilerimiz 4 farklı takım olarak münazara ,ortaklaşa kompozisyon yazma, öğrenciler arası düello ve öğrenci bilgi yarışması kategorilerinde yarışarak 4 altın 38 gümüş madalya almayı hak ettiler. Ayrıca Defne Turan, Defne Türkdönmez , Sahra Yüksel, Ilgın Su Ataş , Ece Ceren Sönmez, Ela Balıbaş , Elif Erem Bulut, Melis Kaya ve Ada Altan Prag’da gerçekleşecek olan Global Round’a gitmeye hak kazandılar. Kulüp öğretmenleri  Jarmain Wilmer Lumbuku ve Gülay Uzunçam’ı kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.

Fen Koleji Engelliler Günü kapsamında farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Fen Koleji Engelliler Günü kapsamında farkındalık yaratmaya devam ediyor. Geleneksel olarak 5.sini düzenlediğimiz tekerlekli sandalye basketbolunda ‘’1907 Fenerbahçe Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’’ konuğumuz oldu. Engelli basketbol takımı kendi arasında mücadele ederek bazı oyun kurallarını öğrencilerimize tanıtmış oldu. İkinci karşılaşma ise Özel Fen Anadolu Lisesi Genç Basketbol takımımızlaydı. Öğrencilerimiz engelsiz bir şekilde engelliler ile mücadele ederek bir ilki gerçekleştirdiler. Daha sonra tekerlekli sandalyeye oturarak mücadele eden Fen Koleji Basketbol takımımız engelli basketbolunun ne kadar zor olduğunu ve engellilerin neleri başarabildiğini yaşayarak gördüler.

Tüm kampüsün katıldığı organizasyon sonrasında öğrencilerimizin bağışları ile basketbol sporu yapmak isteyen engelli sporculara tekerlekli sandalye alınması için destek verildi.

Özel Fen Anadolu Lisesi 7 Aralık Cumartesi günü veli toplantısı gerçekleştirdi.

Özel Fen Anadolu Lisesi 7 Aralık Cumartesi günü katılımı yüksek bir veli toplantısı gerçekleştirdi. % 99 katılımın sağlandığı toplantıda 9-10-11 ve 12.sınıf velileri öğretmenlerimiz ile bir araya geldi.Velilerimiz, öğrencilerimizin akademik, yabancı dil ve uygulamalı ders süreçleri hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi aldılar. Lise Okul Müdürü; veli öğretmen görüşmelerine okul olarak çok önem verdiklerini ve katılımdan memnuniyet duyduğunu dile getirerek velilere teşekkür ettiğini bildirdi. Kampüs Müdürümüz ise "velilerimize teşekkür ediyorum. Bizleri her zaman desteklediler ve hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Yoğun katılımla gerçekleşen bir toplantıya daha ev sahipliği yaptık.” diyerek veli toplantılarının önemine değindi.

Birinci sınıf öğrencilerimiz Kartal Halk Ekmek Fabrikası'nı ziyaret ettiler.

Temel besin maddesi olan ekmeğin serüvenini okulda öğretmenlerinden öğrenen birinci sınıf öğrencilerimiz uygulama alanında bilgilerini pekiştirmek üzere Kartal Halk Ekmek Fabrikası'nı ziyaret ettiler.

5. Ve 6. Sınıf öğrencilerimize “Ergenlik Dönemi Psikolojik ve Fizyolojik Değişimler” semineri verildi.

5. Ve 6. Sınıf öğrencilerimize “Ergenlik Dönemi Psikolojik ve Fizyolojik Değişimler” adı altında Ortaokul Rehber Öğremeni Gizem Selvi tarafından, kızlar ve erkekler olmak üzere seminer verildi. Öğrencilerimiz bu süreci daha verimli ve sorunsuz olarak nasıl yönetecekleri anlatıldı. Öğrencilerimizin ilgiyle dinlediği program gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi. 

Okul Aile Birliğinin katkılarıyla okulumuzda ‘’KahramanımSensin Kermesi’’ başladı.

Okul Aile Birliğinin katkılarıyla okulumuzda ‘’KahramanımSensin Kermesi’’ başladı. Projede büyük emeği olan  ve yoğun bir hazırlık yapan okul ailebirliği; kermesten elde edilen gelirle ihtiyaç sahibi öğrencilere;içerisinde  bot, mont, bere, atkı ve eldivenden oluşan ‘’Kışlık İhtiyaç Paketi’’ ve içerisinde spor ayakkabı ve kıyafetlerden oluşan ‘’Günlük İhtiyaç Paketi’’ oluşturarak yardım edecektir. Projeyedestek veren okul aile birliği, veli, öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkürederiz. 

6. Ve 7. Sınıf öğrencilerimiz, Tarihi Yarımada Gezisi’ni gerçekleştirdi.

6. Ve 7. Sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersi kazanımları kapsamında Tarihi Yarımada Gezisi’ni gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz, bugünkü yaşantımızı geçmişteki önemli olaylar ve kültürel değerlerimizin şekillendirdiğini kavramak adına Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı’nı rehberlerimiz eşliğinde ziyaret ettiler.

Fen Koleji Öğrencileri bir kostüm partisine daha imzasını attı.

Fen Koleji Öğrencileri hayali kahramanlarını yaratarak bir kostüm partisine daha imzasını attı. Birbirinden farklı kostümleri giyen öğrencilerimiz çeşitli oyun ve yarışmalarla doyasıya eğlendiler. Bu eğlenceli günde öğrencilerimiz dans koreografilerini kendileri hazırlayarak yeteneklerini sergilediler.

We had a lovely time with our middle school students yesterday.

We had a lovely time with our middle school students yesterday. During the costume party we played some games such as; whispering, popping questions and coming together. We danced and had fun. In the end ,the best costume was chosen by our students.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü büyük bir çoşku ile kutladık.

Fen Eğitim Kurumları olarak anaokulundan okul öncesine, ilkokuldan ortaokula, anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine kadar tüm kurumlarımızda görev alan değerli öğretmenlerimiz ile kıymetli eşlerinin ve bütün çalışanlarımızın katılımıyla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü büyük bir çoşku ile kutladık. Kadıköy iskeleden hareket eden teknemiz ile güzel bir boğaz turu yaparak eğlenceli bir gece geçirdik. Fen Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Z. Gülay ÖRSÇEKİÇ, “Başöğretmen M. Kemal Atatürk'ün bizlere armağan ettiği bu özel günde siz değerli öğretmenlerimizle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Tüm öğretmenlerimizin bu özel gününü yürekten kutlarım. “ sözleriyle öğretmenlerimizin bu değerli gününü kutladı.

Onur EROL... Şarkılarıyla, neşesiyle, sıcacık sesiyle günümüze renk kattı.

Sabah sporumuzdaki günaydınımız, köy yolundaki rehberimiz, evin minderindeki kara kedi, kışın soğuğundaki karınca, yazın sıcağındaki kaplumbağa, kapımızı çalan dinozor, eşeğe ters binen Nasrettin Hoca... Sadece çocukların değil 7'den 70'e herkesin dinlediği, notalara fısıldayan adam Onur EROL... Şarkılarıyla, neşesiyle, sıcacık sesiyle günümüze renk kattı. Katılımından dolayı kendisine sonsuz teşekkür ederiz.

Fen Koleji Kitap Şenliği

Bu yıl 6.sını gerçekleştireceğimiz ''Fen Koleji Kitap Şenliği'' 9-13 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak. Birbirinden değerli 13 yazarımızı olumuzda misafir edeceğiz. Öğrencilerimiz okudukları kitapların yazarlarıyla söyleşiler gerçekleştirip atölyeler düzenleyeceklerdir.

24 Kasım

Tüm Öğretmenlerimizin

Öğretmenler Günü

Kutlu Olsun.

‘’Atatürk’’ konulu şiir yarışmasında Tuzla 2.si olan öğrencimiz Yiğit Mert Düzgün.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 81. Yılında Tuzla ilçesinde yapılan ‘’Atatürk’’ konulu şiir yarışmasında Tuzla 2.si olan öğrencimiz Yiğit Mert Düzgün’ü ve Ortaokul Türkçe Zümresini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Okulumuzda, PQS ESOL sınavını başarılı bir şekilde uyguladık.

İngilizce Bölümü olarak 15 Kasım 2019 Cuma günü okulumuzda, PQS ESOL (English For Speakers of Other Languages) sınavını başarılı bir şekilde uyguladık. CEFR Avrupa Dil Portfolyosu kazanımlarına uygun olarak A1 ve A2+ seviyesinde yapılan bu sınavda öğrencilerimiz gösterdikleri başarılar ile bizleri gururlandırdılar.

5 Sınıf düzeyinde; 1.’liği Toygar Güçlü Onur, 2.’liği Ilgın Su Ataş ve 3.’lüğü Başaran Bayrak aldı. 6 Sınıf düzeyinde Elif Erem Bulut 1 , Özgür Can 2 ve Begüm Kayra Canayakın 3 oldu. 7 Sınıf düzeyinde ise Utku Aybar 1 , Hasan Umut Budak 2 ve Zeynep Aksoy 3 oldu. Madalya ve kitap ödüllerini alan öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

10 Kasım Atatürk’ü Anma konulu resim yarışması düzenlendi.

Fen Koleji Görsel Sanatlar Zümresinin girişimiyle öğrencilerimize 10 Kasım Atatürk’ü Anma konulu resim yarışması düzenlendi. Birbirinden güzel resimleriyle İrem Türkhaz, Mehmet Kaan Ayakçı, Zeynep Şen, Ece Ceren Sönmez ,İbrahim Taşut dereceye giren isimler oldu. Öğrencilerimiz resimleriyle bizleri gururlandırarak ödüllerini aldılar. Yarışmaya katılım sağlayan öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Minik şampiyonlarımız anne ve babaları ile yarıştı.

Minik şampiyonlarımız anne ve babaları ile yarıştı. ‘’Beden Eğitimi ve Spor etkinlikleri Kids Athletics oyunları ’’ kapsamında 14 Kasım Perşembe günü 1.Sınıf öğrenci ve velilerimiz ile ‘’Bana Engel Dayanmaz’’ veli-öğrenci koordinasyon parkur yarışması düzenlendi. Velilerimizin öğrencileri ile yarıştığı aktivite heyecan doluydu. Öğrencilerimiz her hafta yaptıkları sabah sporu dansını velileri ile yaparak aktiviteye renk kattılar. Müsabaka sonunda öğrencilerimiz velilerine, velilerimiz ise öğrencilerine madalya takdim ederek birbirlerini kutladılar. Eğitim sürecinin her safhasında bizleri yalnız bırakmayan velilerimize teşekkür ederiz.

Atamızı sevgi ve saygıyla bir kez daha andık.

Bugün Türk milletinin büyük atasını sonsuzluğa uğurlayışımızın 81. Yılı. Fen Ailesi olarak bugün yöneticisinden öğretmenine, öğrencisinden velisine Atamızı sevgi ve saygıyla bir kez daha andık. Her 10 Kasım biraz hüzün demektir. Biraz acı demektir. Fakat en önemlisi her 10 Kasım, Atatürk’ü anlamak demektir. Biz Türk evlatları olarak Atamızı ve eserlerini sonsuza kadar koruyacağımıza ve yücelteceğimize yürekten inanıyoruz.
Aziz ruhun şad olsun ATAM !

“Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım”

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası, okulumuzda lösemili çocuklara hakkında farkındalık yaratmak ve lösemiye dikkat çekmek amacıyla “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” sloganıyla gerçekleştirildi. Çocuklarımıza umut olmak hepimizin görevi. “Hayatımız Çocuklarımız”

Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü 3.sınıf öğrencilerimizle ziyaret ettik.

07 Kasım 2019 Perşembe günü “Atatürk’ü Anma” haftasında İstanbul Florya sahilinde Atatürk için denizin içinde yapılan Atatürk dönemini kapsayan bir geçmişe sahip olan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü 3.sınıf öğrencilerimizle ziyaret ettik.

Türk havacılık tarihimizde kullanılmış uçak örneklerini, Dünya havacılık tarihine geçmiş önemli gelişmelerin sergilendiği muhteşem bir müze olan Havacılık Müzesi’ni öğrencilerimizle birlikte gezdik.

Fen Koleji Anadolu Lisesi, Anıtkabir ziyareti

Fen Koleji Anadolu Lisesi, her yıl gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyaretini yine öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin katılımıyla yaptı. Fen Koleji Anadolu Lisesi, Fulya Ateş önderliğinde Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir'e ulaştı. Tuzla kampüsü öğretmen ve öğrencilerinin Atatürk'ün mozolesine çelenk koyması ve saygı duruşunun ardından Misakı Milli Kulesi'ne geçildi. Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Fen Koleji Anadolu Lisesi yöneticisi Fulya Ateş, deftere şunları yazdı:

“Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Fen Koleji ailesi olarak sizin ilkeleriniz ışığında geleceği oluşturmak ve sizin değerlerinize örnek olmak için yola çıkmış yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizle huzurunuzda olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bize emanet ettiğiniz Cumhuriyete, aklı ve bilimi rehber alarak sahip çıkacağımıza ve onu yücelteceğimize söz veriyoruz. Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Anıtkabir ziyaretini tamamlayan Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri ODTÜ kampüsünü gezerek bölümler, alanlar, laboratuvarlar ve ODTÜ ‘ de yaşam hakkında deneyim sahibi oldular.

“TÜYAP ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI” GEZİSİ

Okulumuz Türkçe zümresi okurunu yazarıyla, yayıncısıyla buluşturan “TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” gezisini düzenledi.

Geziye 7 ve 8 sınıf öğrenciler katıldı. Öğrencilerimiz bu gezide ulusal ve uluslararası edebiyatları keşfetme olanağı buldu; değişik stantlardaki değişik yayınevlerinin çıkardığı binlerce kitabı bir arada görebilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Öğrencilerimizin yazarlarla tanışması, sohbet etmesi ve eserlerini okumayı sevdikleri yazarlara kitaplarını imzalatmalarını sağlamak, kitap okuma bilincini ve alışkanlığını geliştirmek ve kitap sevgisi oluşturmak amacıyla düzenlenen geziden öğrencilerimiz satın aldıkları kitaplarla döndüler.

Tuzla Fen Anadolu Lisesi’nde LÖSEV yararına kermes düzenlendi.

Tuzla Fen Anadolu Lisesi’nde LÖSEV yararına kermes düzenlendi. Tüm kampüs geneli velilerimizin desteği ile düzenlenen kermesin amacı, hem LÖSEV ailesine katkı sağlamak, hem de çocuklarımıza empati duygusunu geliştirerek lösemi hastalığına karşı farkındalık oluşturmaktı. Kermesten elde edilecek gelirin tamamı LÖSEV'e bağışlanacak. Duyarlı davranışlarından dolayı velilerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz…

Özel Fen İlkokulu Anıtkabir Gezisi

Özel Fen İlkokulu öğretmen,öğrenci ve velileri  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81.yıldönümünde ona minnet ve şükranlarını sunmak için Anıtkabir’deydi.

Fen Koleji FCMUN öğrencileri YCMUN’19 konferansına katıldılar.

Fen Koleji FCMUN öğrencileri 24-27 Ekim tarihleri arasında Ankara Özel Yüce Kolejinde düzenlenen YCMUN’19 konferansına katıldılar. Delegesi oldukları ülkeleri ve bulundukları davaları en iyi şekilde savunan ve okulumuzu üst düzeyde temsil eden öğrencilerimizi kutluyoruz. Ayrıca 11 Sınıf Öğrencimiz Sıla DURSUN “En Dikkat Çeken” delege ödülünü alarak bizleri gururlanmıştır. Öğrencilerimize gelecekteki konferanslarda başarılar diliyoruz.

Atatürk ve Cumhuriyet konulu resim sergisi

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96.yıl dönümünde Özel Fen Koleji öğrencileri tarafından yapılan Atatürk ve Cumhuriyet konulu resim sergisi açıldı. Açılış törenine Kampüs Müdürü Kamil Okuroğlu ve yöneticilerin yanı sıra veli, öğretmen ve tüm kademelerdeki öğrenciler katıldı. Kampüs Müdürü Kamil Okuroğlu ve Görsel Sanatlar zümresi tarafından açılışı yapılan sergi sonrası Okuroğlu ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki ressamları kutladı ve sertifika ile ödüllendirdi.

Genel Müdür Yardımcımız Sayın Kamil Okuroğlu; “Cumhuriyet Bayramı haftasında bir birinden farklı etkinliklerle Cumhuriyet Bayramımızı kutladık. Emeği geçen bütün öğrenci, idareci, öğretmen ve velilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Fen Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Milletimizin bağımsızlığının, özgürlüğünün ve birliğinin güvencesi olan Cumhuriyetimizin 96. yılını coşkuyla kutladık. Konferans salonumuzda başlayan kutlamalarımızı bando takımı gösterisi , kortej yürüyüşü ve Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile tamamladık. Tuzla’da bu coşkuya eşlik eden velilerimize ve Tuzla halkına sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bizler var olduğumuz sürece Atamızın bize emanet ettiği “Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’.

Gösteri Videosu

Fen Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Milletimizin bağımsızlığının, özgürlüğünün ve birliğinin güvencesi olan Cumhuriyetimizin 96. yılını coşkuyla kutladık. Konferans salonumuzda başlayan kutlamalarımızı bando takımı gösterisi , kortej yürüyüşü ve Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile tamamladık. Tuzla’da bu coşkuya eşlik eden velilerimize ve Tuzla halkına sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bizler var olduğumuz sürece Atamızın bize emanet ettiği “Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’.

Gösteri Videosu

Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası gerçekleştirildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası bu yıl 23 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirildi. Hamlelerin büyük bir dikkatle yapıldığı turnuvada dereceye giren öğrenciler kupa ve madalya almaya hak kazandı.

Turnuvada Cumhuriyet Kupası’nı Mustafa Eren Kalyoncuğlu kazanmıştır. Turnuvanın ikincisi Ege Yaşar, üçüncüsü Bora Moldur olmuştur. Turnuvaya katılım sağlayan tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.

29 Ekim

Cumhuriyet

Bayramımız

Kutlu Olsun.

Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası gerçekleştirildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası bu yıl 23 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirildi. Hamlelerin büyük bir dikkatle yapıldığı turnuvada dereceye giren öğrenciler kupa ve madalya almaya hak kazandı.

Turnuvada Cumhuriyet Kupası’nı Mustafa Eren Kalyoncuğlu kazanmıştır. Turnuvanın ikincisi Ege Yaşar, üçüncüsü Bora Moldur olmuştur. Turnuvaya katılım sağlayan tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.

“Cumhuriyet ve Atatürk” Resim Sergisi

Pazartesi günü açılışı gerçekleşecek “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu resim sergimize tüm velilerimizi bekliyoruz.

Tarih: 28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat: 10.00

Yer: Ana bina -1. Kat

FCMUN’19 konferansına renkli bir açılış töreni ile başladık.

Model Birleşmiş Milletler (MUN) öğrencilerin araştırma, tartışma ve eleştirel bakış açılarını geliştirmek için yapılan bir BM simülasyonudur. Bu yıl okulumuzda 1.sini düzenlediğimiz FCMUN’19 konferansına renkli bir açılış töreni ile başladık. Öğrencilerimiz Çevre Komitesinde “Plastik Kullanımının Azaltılması” ve İnsan Hakları Komitesinde “Çocuk İşçiliği” konuları üzerine tartışarak çözüm önerileri geliştirdiler. Delegesi oldukları ülkeleri en iyi şekilde temsil eden öğrencilerimizi kutluyoruz.

Okul Aile Birliği üye seçimleri gerçekleştirildi.

Okul Aile Birliği üyeseçimleri 21.10.2019 Pazartesi günü saat 17.00 'de okulumuz konferans salonundayapılan açık oy açık sayım ile gerçekleştirildi.  Salt çoğunluğun sağlandığı genel kuruldaadayların arasından 5’i asil 5’i yedek olmak üzere toplam 10 velimiz Okul AileBirliği’ne seçildi. Oy sırasına göre seçilen asil üyelerimiz;  Sultan Moldur, Sinem Yaşar,Nazan GültekinÇınar, Yasemin Şenel, Leyla Şenol, oy sırasına göre seçilen yedek üyelerimizAnılay Kayacan,Çiğdem Aydın Bozeyoğlu,Serap Pınar Soylu, Figen Köksal ve MesutKaymaz olmuştur. Denetleme kurulana ise Serdar Gök ve Barış Ayakçı seçilmiştir.Okul Aile Birliği yeni üyelerimize 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı çalışmalarındabaşarılar dileriz. 

2. sınıfların ‘’Our Funny Home’’ ünitesinde gördükleri 3 boyutlu oda maketlerini okulumuzda sergiledik.

2. sınıfların ‘’Our Funny Home’’ ünitesinde gördükleri Evimiz ve Odaları konusunu pekiştirmeleri için yapmış oldukları 3 boyutlu oda maketlerini okulumuzda sergiledik. Sergimize tüm 2. Sınıflar ziyaretlerini gerçekeştirdi; sergimiz Perşembe gününe kadar bütün öğrencilerimizin ve velilerimizin ziyaretine açık olacaktır. Öğrencilerimizi bu değerli çalışmaları için tebrik ediyor, sizleri de sergimize bekliyoruz. Biz İngilizceyi hem eğlenerek hem de yaşayarak öğreniyoruz, bir sonraki etkinliğimizde görüşmek üzere!

19 Ekim cumartesi günü "Anne - baba okulu semineri" düzenlendi.

19 Ekim cumartesi günü düzenlenen "Anne - baba okulu semineri" Klinik Psikolog Ceyda YANAR ve Zeynep YETKİN Kişisel Gelişim Uzmanı Aysun UZ ÇETİNKAYA tarafından "BİZ NE SÖYLERİZ? ÇOCUKLAR NE ANLAR? / ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMA YOLLARI" konuları anlatılmıştır. Aktardıkları bilgilerden dolayı konuşmacılarımıza sonsuz teşekkür ederiz.

Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri İstanbul Teknik Üniversitesini ziyaret etti.

Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri kariyer planlamalarıkapsamında İstanbul Teknik Üniversitesini ziyaret etti. Bölümler ve Mesleklerhakkında detaylı bilgi alan öğrencilerimiz gezinin sonunda AtatürkAlboretumu’nda sonbaharın renklerinin tadını çıkardı.  Öğrencilerimizin Akademik farkındalığınıartıran ve motivasyonlarını yükselten üniversite gezilerimiz yıl boyunca devamedecektir.

Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Betül Dinç'i ağırladık.

Okulumuzda STEM yaklaşımı kapsamında öğrencilerimizle; Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Betül Dinç'i ağırladık. 5.sınıf öğrencilerimiz matematiğin ve sosyal bilgiler derslerinin ortak kullanım alanlarından biri olan arkeolog mesleğini, Türkiye'deki müzelerle ilgili bilinmeyenleri, müzeleri ve sergileri gezerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini "Müze ve Mezopotamya" konulu seminerde öğrendiler.

Şişli Atatürk Müzesi Gezisi

Tarihin sadece okumakla değil, önemli olayların yaşandığı yerleri görmek, incelemek ve hissetmekle öğrenileceği bilincinden hareketle; 1.sınıf öğrencilerimiz, 16 Ekim Çarşamba günü, İstanbul’un düşman işgali altında bulunduğu karanlık günlerde, arkadaşlarıyla birlikte sık sık gizli toplantılar yaptığı ve kurtuluş mücadelesinin filizlendiği Şişli Atatürk Evi’ni ziyaret ettiler.

CODE’LUYORUZ !

Çocuklarımızın, gelişen ve değişen dünyada aktif rol oynamaları için teknoloji okuryazarlığını arttırmak amacıyla tüm dünyada aynı tarihler arasında kutlanan ‘’Fen Koleji CodeWeek’’ etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz.

Farabi İlkokulu, Çağrıbey İlkokulu, Barbaros İlkokulu ve Piri Reis Ortaokulunu ağırladığımız etkinlikler kapsamında öğrencilerimiz; Arduino, Makey Makey, Scratch, Tinkercard, App İnvertor, Code.org, Vex IQ Robetics, 3D Dizayn ile oluşturdukları projelerin sunumlarını gerçekleştirdiler. Teknolojinin sadece tüketim değil üretim aracı olduğunun da öğretilmeye çalışıldığı etkinliklerimiz perşembe gününe kadar devam edecek.

8. Sınıf öğrencilerimiz ile Çanakkale gezisi gerçekleştirdik.

Dünyaya bir kere daha tek yürek olduğumuzu, vatanımızın bir parçasını bile düşmana bırakmayacağımızı kanıtlayan, tarihimizin en şanlı zaferlerinden birini kazandığımız ve binlerce şehit verdiğimiz yer… ÇANAKKALE. Sosyal Bilgiler zümresi 8. Sınıf öğrencileri ile birlikte dünyanın en centilmen savaşı olarak geçen Çanakkale’yi milli bir şuurla gezerek, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi andı.

Üsküdar Bilim Merkezi Gezisi

Tuzla Özel Fen Koleji olarak yaptığımız Üsküdar Bilim Merkezi gezisini 5. Sınıflarımızla gerçekleştirdik. Öğrencilerimize günlük olaylara bilimsel bakış açısı kazandırmayı hedeflediğimiz etkinliğimiz deneysel ve uygulamalı etkinliklerle somut öğrenmeler sağladı. Öğrencilerimiz astronomi, teknoloji, tasarım ve doğa atölyelerine katılarak özgün ürünler elde ettiler.

‘’Yaşam Temelli Öğrenme Modeli’’ Semineri düzenlendi.

‘’Yaşam Temelli Öğrenme Modeli’’ kapsamında Gedik Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Mutlu Özel Fen Anadolu Lisemizin konuğu oldu. Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Mutlu ;Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanı sıra, öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşeceğini iletti. Öğrencilerin yaptıkları temel beslenme hatalarını ‘öğün atlamak; abur - cubur tüketiminin artması; sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ve sıvı alımının azalması diyerek öğrencilerimize bilgiler verdi. Bu hataların sonucunda öğrencilerin gerek sağlıkları, gerekse akademik başarıları olumsuz yönde etkileniyor. Dengesiz beslenmenin ilk göstergeleri yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve daha sık hastalanmak. Öğrencilerin uzun süre gereksinimlerinin altında ya da üstünde enerji ve besin öğesi almaları, şişmanlama ya da zayıflama olarak karşılarına çıktığını anlatarak semineri sonlandırdı.

Fen Koleji Olarak Teknolojinin Peşinden Gitmeye Devam Ediyoruz.

Toplumun küçük yaşlardan itibaren ileri teknoloji ve sanatla tanıştırılması sayesinde, geleceğe yönelik hedeflerinin ve vizyonlarının genişletilmesi amacıyla bölge çocuklarına yönelik teknik eğitim ve sanat atölyeleri eğitimi veren ‘’GOSB Teknopark’a’’ gezi düzenledik. 6,7,8,9 ve 10.sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz GOSB Teknopark gezimizde hem eğlendik hem öğrendik.

4 ve 5. sınıf öğrencilerimiz ile ağaçlarımızı diktik.

Fen Koleji öğrencileri ile çevre bilincini oluşturmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla yapmış olduğumuz proje kapsamında bir çok çalışma yaptık. İlk olarak İngilizce derslerinde, doğa ile ilgili kelimeler öğrendik ve sloganlar yazdık. Posterler hazırladık ve yapmış olduğumuz bu çalışmaları; yerinde, yani doğada sergileyip ağaçlarımızı diktik. İngilizce derslerinde ‘’Yaşayarak Öğreniyoruz.’’ yöntemi ile çok eğleniyoruz.Projeye destek veren tüm yöneticilerimize ve çalışmalarını sunan 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Anaokulu velilerimize “Anne-baba okulu semineri” duyurusu

19 Ekim 2019 Cumartesi günü anaokulu velilerimize yönelik “Anne-baba okulu semineri” düzenlenecektir. Katılımınız bizleri onurlandıracaktır.

Program Akışı

10.00 - 11.00 : Biz ne söyleriz? Çocuklar ne anlar? Klinik Psikolog Ceyda YANAR/Zeynep YETKİN

11.15 - 12.30 : Çocuklarla sağlıklı iletişim kurma yolları. Kişisel Gelişim Uzmanı Aysun Uz ÇETİNKAYA

Not : Seminerimiz dışarıdan katılımcılara açıktır.

Tarih/Saat : 19.10.2019 / 10.00 - 12.30    İletişim : 0 (533) 153 11 25 / 0 (553) 850 45 86

Yer : Tuzla Fen Kampüs Lise Konferans Salonu Postane Mh. Yalıboyu Cd. Halis Bey Sk. No:1 Tuzla / İstanbul

Kids Athletics etkinlikleri kapsamında düzenlenen oyunlarda heyecan doruktaydı.

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü tarafından Kids Athletics etkinlikleri kapsamında düzenlenen oyunlarda heyecan doruktaydı. Ders dışı düzenlenen bu etkinlikler öğrencilerimizin sürat, denge, kuvvet ve koordinasyon becerilerinin gelişiminin yanı sıra; birlikte oyun oynama, takım olma, sporu kültür olarak edinme gibi duygusal ve sosyal becerilerinin de gelişimini desteklemektir. Bu amaçla yola çıkan Beden Eğitimi Öğretmenlerimiz, her Salı düzenlenecek olan Kids Athletics etkinliklerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadırlar. Beden Eğitimi Zümre Başkanı Mesut Kaymaz; düzenlemiş oldukları bu çalışmalarda bu hafta ‘’sporda düzen’’ teması üzerinde durulduğunu, bir sonraki etkinliğin temasının ise ‘’sporda saygı’’ olarak belirlediğini belirtmiştir.

Fen Koleji’nde “İstanbul’un Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü” coşkuyla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana treninden inip Haydarpaşa rıhtımına ayak bastığında düşman gemilerinin zafer bayrakları açmış şekilde toplarını sağa sola çevirerek, İstanbul Limanı'na girdiklerini, azınlıkların da sevinç çığlıklarıyla karşı sahilleri çınlattığını görünce, "Geldikleri gibi giderler!" demişti. İtilaf Devletleri tarafından 13 Kasım 1918'de fiilen işgal edilen, 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal döneminde neler yaşandığı hakkında bilgi sahibi olan katılımcılar ,şiir, konuşma ve müzik dinletisinin yapıldığı törende duygusal anlar yaşadı.

Fen Koleji olarak milli değerlerimize sahip çıkma bilinciyle Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.

4. Sınıf Öğrencilerimiz 1 Ekim "Yaşlılar Günü" için Tuzla Yaşlılar Merkezini Ziyaret Ettiler

Fen Koleji 4. sınıf öğrencilerimiz 1 Ekim "Yaşlılar Günü" için Tuzla Yaşlılar Merkezini ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz ve yaşlılarımız Beden Eğitimi öğretmenimiz eşliğinde geleneksel sabah sporumuzu yaptılar. Müzik öğretmenimiz eşliğinde şarkılar söyleyerek hoş vakit geçirdiler. Öğrencilerimiz saygı, vefa, yardımseverlik duygularını geliştirilerek mutlu ve gururlu bir şekilde ziyaretlerini tamamladılar.

2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı Duyuru ve Gündem

ÖZEL FEN KOLEJİ Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 07 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 17.00’de, yeterli çoğunluk sağlanamadığı  durumda ise 14 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 17.00’de  okulumuzun ana bina konferans salonunda yapılacaktır.

Genel Kurulumuz, halen yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği (9 Şubat 2012 tarih ve 28199 Sayılı Resmi Gazete) esasları çerçevesinde gerçekleşecektir. Gündem maddelerini görüşmek üzere belirtilen gün ve saatte okulumuza teşrifinizi bekleriz.

Saygılarımızla,

Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu

Bilişim Derslerinde EducatHUB Kullanmaya Başlıyoruz!

Alanında uzman eğitmenlerin hazırladığı; okul öncesinden üniversiteye algoritma, kodlama, robotik, tasarım ve mühendislik alanlarında projeler, disiplinler arası etkinlikler ve uygulamalı faaliyetlerle donatılmış yeni nesil öğrenme platformunu velilerimize tanıttık.

Öğrencilerimizin öğrenme sürecinde aktif olarak yer alacağı EducatHUB, bireysel ilerleme hızına göre zaman ve mekandan bağımsız bulut tabanlı erişim platformudur. Güncel ve zengin içeriği ile öğrencilerimize aynı zamanda kazanımlarını ölçme, değerlendirme ve raporlama imkanı sunacaktır. 

BT Koordinatörümüz Serhat Bahadır tarafından velilerimize tanıtılan sistem oldukça beğenildi.

High Touch High Tech (Eğlenceli Bilim)

Laboratuvar dersinde öncelikli amacımız öğrencilerimizin bilimi ve bilimin doğasını benimsemeleridir. Bilimsel bilgi ve niteliklerin öğrenildikten sonra günlük hayatta kullanılması yani fen okuryazarlığını kazandırabilmek ise bir diğer amacımızdır. Böylece öğrencilerimiz bilgiye ulaşmada ve kullanmada, problemleri çözmede, fen ve teknoloji ile ilgili sorunlar hakkında olası riskleri, yararları ve eldeki seçenekleri dikkate alarak karar vermede ve yeni bilgi üretmede daha etkin olabileceklerdir. Bilimde gözlem yapma, hipotez kurma, deney yapma ve deney sonucuna bağlı çıkarımlar yapmak oldukça önemlidir. Bu bağlamda ilkokulda High Touch High Tech (Eğlenceli Bilim) programı kullanılarak öğrencilerimiz bilimi deneyimleyerek ve eğlenerek yaşıyorlar. Böylece öğrencilerimizin kişisel gelişim ve bilgi birikimlerine katkıda bulunuyor, sorumlu, sorgulayan, paylaşımcı ve özgür düşünme yeteneğine sahip bireyler olarak yetişmelerine destek oluyoruz.

"Koridor Konserleri 2" 3-D Sınıfı Öğrencileri

Bu sene okulumuzda geleneksel hale getireceğimiz koridor konserlerinin 2. sini 3-D sınıfı öğrencileri, Yabancı Dil öğretmenleri İlknur SOYKAN yönetiminde,  “IN MY MIND” isimli eseri sergileyerek gerçekleştirdiler. İngilizce şarkı performanslarının yansıra sergiledikleri senkronize hareketlerinden oluşan dansları ile büyük beğeni alan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Eğlenerek öğreniyoruz, teması ile bu sene çıktığımızyolculuğumuzda bize katıldıkları  için ve özgüvenlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bir sonraki maceramız için önümüzdeki Cuma’yı merakla bekliyoruz.

Türk Dil Bayramı’nı kutluyoruz.

“Bu yıl 87’nci kez kutladığımız Türk Dil Bayramı, Türk Dil Kurumu’nun Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, 26 Eylül 1932’de İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen ilk Türk Kurultayı toplantısı ile başladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu’nu tüzel kişiliği olan bir dernek olarak kurmuş, “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin…” (02.09.1930) sözünden yola çıkarak, dil devrimini başlatmıştır.

Günümüzde Türkçe’nin eğitim ve öğretimini belirleyecek bütün kurumlar ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, dilimizin yabancı sözcüklerden arınması ve kullanılmaması hususunda büyük bir dikkat ve sorumluluk içerisinde olması gerektiğini düşünüyor ve Türk Dil Bayramı’nı kutluyoruz.

Fen Kolejinde Deprem Tatbikatı

Okulumuzda 25 Eylül 2019, Çarşamba günü deprem tatbikatı yapıldı. Sivil Savunma ekiplerinin kontrolündeki tatbikatta, öğretmen ve öğrencilerin olası deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olunabilmesi amacıyla ilk etapta alarm verilerek, öğrencilerimiz daha önce verilen eğitime uygun olarak bir dakika “çök,kapan,tutun”pozisyonu aldılar ve ardından bina tahliye edildi.

Tahliyenin öncesinde Okul İş Güvenliği ve Sağlığı uzmanımız tarafından eğitim verilen öğretmenlerimiz, öğrencilere doğal afet gibi durumlar öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verdi.

Aynı zamanda Okul Güvenlik Komitesi Başkanı olan Kampüs Müdürümüz Kamil OKUROĞLU, tatbikatın başarılı olduğunu ifade ederek, "Öğrenci ve öğretmenlerimizi bilinçlendirmek için eğitimler ve ardından yapılan bu tür tatbikatlar önemli. Bu tür olaylarda can kaybı ve yaralanma olmaması için zaman çok değerli. Biz de okulun 4.5 dakika gibi sürede tahliye edilmesini sağladık" dedi.

Fen Koleji Ailesi İlkokul Veli Toplantısında Buluştu

Fen Koleji ilkokul öğrencilerine dönük veli bilgilendirme toplantıları yapıldı. İlkokul velilerimiz için gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bütün birimler kendilerini tanıtarak ders planlaması, hafta sonu kursları, FENGO, High Touch High Tech/Eğlenceli Bilim , EducatHUB,ADS, akademik işleyiş, kullanılacak kaynaklar, spor-kültür-sanat etkinlikleri ve yıl içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında velilerimize bilgi verdi. Her bir öğrencinin farklı olduğu ve farklı öğrendiği bilinciyle hareket eden eğitim kadromuz, yaptığı ve yapacağı çalışmalarla, Fen Koleji’nde, uluslararası standartlarda güçlendirilmiş eğitim modelleri ile öğrencilerimizin bilgiye nasıl ulaşacaklarına rehberlik edip onları, her türlü gelişime ve yeniliklere açık, sorgulayan, bilgiyi işleyen ve hayata geçiren birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmek öncelikli hedefimiz olduğunu gösterdiler.

"Koridor Konserleri 1" 4-B Sınıfı Öğrencileri

Bu sene okulumuzda geleneksel hale getireceğimiz koridor konserlerinin 1. sini 4-B sınıfı öğrencileri, Yabancı Dil öğretmenleri Ebru Acar yönetiminde, “Life is Life” isimli eseri sergileyerek gerçekleştirdiler. Hem İngilizce şarkı performansları, hem de kendilerine özgü dansları ile büyük beğeni alan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Eğlenerek öğreniyoruz, teması ile bu sene çıktığımız yolculuğumuzda bize öncü oldukları için de özgüvenlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bir sonraki maceramız için önümüzdeki Cuma’yı merakla bekliyoruz.

‘’1.Uluslararası Satranç Oyunları’’ kapsamında Belarus ‘’Siyah Piyon’’ Satranç Okulu ‘nu ağırladık.

Satranç öğretmenimiz rehberliğinde Fen Koleji Satranç Takımı ve Siyah Piyon Satranç Takımı arasında dostluk turnuvası gerçekleştirildi. Kültürlerin tanıtıldığı, satranç takımlarının ailelerinin bir araya geldiği organizasyonun ardından Belarus ekibi okulumuza ve ülkemize hayran kaldığını dile getirdi. Okul Aile Birliği’nin hediye ve plaket takdimleriyle son bulan etkinlik, karşılıklı güzel dilekler ile son buldu. Satranç stratejilerinin geliştirildiği ve uluslararası dostluğun ön plana çıktığı bu organizasyonda Okulumuz Fen Koleji Satranç Takımı; dostluk turnuvasının rövanşı için 1-3 Kasım tarihleri arasında Belarus ‘’Siyah Piyon Satranç Takımı’’na konuk olacak. Etkinlik ve organizasyonda emeği geçen satranç öğretmenimize ve okul aile birliğimize teşekkür ederiz.

Öğrencilerimize EducatHUB sistemini kullandırıyoruz.

Sayın Velimiz,

Alanında uzman eğitmenlerin hazırladığı; okul öncesinden üniversiteye algoritma, kodlama, robotik, tasarım ve mühendislik alanlarında projeler, disiplinler arası etkinlikler ve uygulamalı faaliyetlerle donatılmış müfredatı ile yeni nesil dijital öğrenme platformu EducatHUB bu yıl öğrencilerimizin bilgisayar derslerinde kullanılacaktır.

Dijital öğrenme platformu öğrencilerimize tüm seviyelerde bilişim, kodlama ve robotik alanlarında başlangıçtan ileri seviyeye planlanmış bir müfredat doğrultusunda uygulamalı eğitim imkanı sunmaktadır. Zaman ve mekandan bağımsız bulut tabanlı bu erişim platformu güncel ve zengin içeriği ile öğrencilerimize aynı zamanda kazanımlarını ölçme, değerlendirme ve raporlama imkanı sunacaktır. EducatHub'daki içerikleri, okulumuzda var olan STEM dersleri ile daha da güçlendiriyor, öğrencilerimize 21.yy becerilerini bu yaklaşımla daha etkili kazandırmayı planlıyoruz.

EducatHUB Sistemini tercih etme amacımız, öğrenmenin sorumluluğunu yine öğrenenin kendisinin aldığı bir sisteme öğrencilerimizi dahil etmektir. Her birey öğrenir yeter ki onlara ihtiyacı olan zamanı ve fırsatı tanıyalım. EducatHUB Sistemi öğrencilerin öğrenme hızını göz önünde bulundurarak bireysel farklılıklar sağlayabilmektedir. Bu sayede öğrenciler öğrenme hızlarına göre evde, okulda veya dışarıda EducatHUB'ı esnek olarak kullanabileceklerdir. Öğrencilerimiz ders içi ve ders dışında bu platformu kullanacağı için tüm öğrencilerimizin EducatHub’a üye olması zorunludur.

Saygılarımızla,

Verimli Ders Çalışma ve Motivasyon Semineri

Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri Akademik Çalışmalarına öncelikle Verimli Ders Çalışma ve Motivasyon konulu seminerle başladı. Aydın Üniversitesinden Uzm.Psk.Emine Erdoğan’nın sunumuyla, öğrencilerimiz nasıl ders çalışmalıyım , hedef nasıl konulmalı ve motivasyonun önemi konularında bilgi sahibi oldular. Okulumuza katkılarından dolayı İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyenlerine teşekkür ederiz.

High Touch High Tech (Eğlenceli Bilim)

Laboratuvar dersinde öncelikli amacımız öğrencilerimizin bilimi ve bilimin doğasını benimsemeleridir. Bilimsel bilgi ve niteliklerin öğrenildikten sonra günlük hayatta kullanılması yani fen okuryazarlığını kazandırabilmek ise bir diğer amacımızdır. Böylece öğrencilerimiz bilgiye ulaşmada ve kullanmada, problemleri çözmede, fen ve teknoloji ile ilgili sorunlar hakkında olası riskleri, yararları ve eldeki seçenekleri dikkate alarak karar vermede ve yeni bilgi üretmede daha etkin olabileceklerdir. Bilimde gözlem yapma, hipotez kurma, deney yapma ve deney sonucuna bağlı çıkarımlar yapmak oldukça önemlidir. Bu bağlamda ilkokul ve ortaokulda High Touch High Tech (Eğlenceli Bilim) programı kullanılarak öğrencilerimiz bilimi deneyimleyerek ve eğlenerek yaşıyorlar. Böylece öğrencilerimizin kişisel gelişim ve bilgi birikimlerine katkıda bulunuyor, sorumlu, sorgulayan, paylaşımcı ve özgür düşünme yeteneğine sahip bireyler olarak yetişmelerine destek oluyoruz.

İlkokul Veli Toplantısı

Sayın Velimiz,

İlkokul velilerimiz için 21 Eylül 2019 Cumartesi günü 10.00-12.50 saatleri arasında veli toplantısı yapılacaktır. Tüm velilerimizin katılımını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla.

Ortaokul ve Lise Cambridge Sınavları Sertifika Töreni

Fen Koleji Ortaokulu ve Lise öğrencileri 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde yaptıkları yoğunlaştırılmış İngilizce dersleri sonucunda girdikleri, uluslararası geçerliliği olan “MOVERS”, “FLYERS”, “KET” ve “PET” sınavını, başarılı bir şekilde tamamlamışlardır. Uluslararası standartlarda Avrupa Dil Portfolyosu (CEFR) kazanımları doğrultusunda yabancı dil eğitimi yapılan okulumuzda, Fen Koleji Öğrencileri, bu başarılarını aldıkları sertifikaları ile belgelemişlerdir. Okulumuz yöneticileri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleşen sertifika törenimiz de büyük bir gururla sertifikaları takdim edilmiştir.

İÖO Cambridge Sınavları Sertifika Töreni

Fen Koleji iöo öğrencileri 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde yaptıkları yoğunlaştırılmış İngilizce dersleri sonucunda girdikleri, uluslararası geçerliliği olan “STARTERS” sınavını, başarılı bir şekilde tamamlamışlardır. Uluslararası standartlarda Avrupa Dil Portfolyosu (CEFR) kazanımları doğrultusunda yabancı dil eğitimi yapılan okulumuzda, Fen Koleji Öğrencileri, bu başarılarını aldıkları sertifikaları ile belgelemişlerdir. öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleşen sertifika törenimiz de büyük bir gururla sertifikaları takdim edilmiştir.

Kulüp derslerinin amacı ve faaliyet alanları tanıtıldı.

Öğrencilerimiz, yıl boyunca aktif olarak çalışacakları kulüpleri seçebilmek için toplam 28 kulübün amacı ve faaliyet alanlarıyla ilgili kulüp danışman öğretmenleri tarafından bilgilendirildiler.

Fen Koleji’nde öğrenciler, kişisel gelişimlerini sosyal becerilere dönüştürecek etkinliklerle liderlik, yardımseverlik, paylaşım, yapıcı biçimde yarışma, planlama, organizasyon, ekip çalışması deneyimlerini yaşayarak güçlü yönlerini keşfederler. Bize göre bireyin güçlü yönlerinin keşfi ve geliştirilmesi, özgüven ve özdeğer kazanımıdır. Kendilerini keşfetme süreci olan kulüp çalışmaları, öğrencilerimizin kariyer planlamaları için özel biçimde kayıt altına alınır ve öğrenciler kulüp çalışmalarına katılmaya özendirilir. Böylece gelecekte kuracakları ekiplere liderlik deneyimini yaşamış olurlar.

2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemine başladık.

Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni bir eğitim-öğretim dönemine başladığımız bu anlamlı haftayı, öğrencilerimizin birbirinden güzel gösteri ve görsel şovları ile süslediği harika bir törenle taçlandırdık. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onlara en iyi imkanları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük gayretlerle ülkemizin her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılı heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yürekten paylaşıyoruz.

Fen Koleji Ailesi olarak 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

İlkokul 1. sınıflarımızın oryantasyon süreci devam ediyor.

İlkokul 1.sınıflarımız heyecan ve merak dolu gözlerle ilk adımlarını attılar. Öğrencilerimizle oryantasyon eğitimlerimiz devam ediyor.

Öğretmenlerimiz Öğrenmeye Devam Ediyor.

1994′ten bu yana dünyanın değişik yerlerindeki çocuklar High Touch High Tech programlarıyla bilimin sıra dışı dünyasını eğlenerek, deneyimleyerek yaşıyorlar. Her yıl 2 milyondan fazla çocuğun yaşadığı bu deneyim artık ‘’Eğlenceli Bilim’’ adıyla artık Fen Koleji’nde.

Öğretmenlerimiz okulumuzda bu yıl uygulanacak olan ‘’Eğlenceli Bilim’’ eğitimlerini tamamladılar. Eğitimler sırasında oldukça dikkatli olan öğretmenlerimizin öğrenme azimleri görülmeye değerdi. Şimdi öğrendiklerini öğrencilerine sunabilmek için sabırsızlanıyorlar.

Hizmet İçi Eğitimlerimiz tüm hızıyla devam ediyor.

Öğretmenlerimiz 2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemine en iyi şekilde hazırlanıyorlar. Eğitimler kapsamında bugünkü konuğumuz; Çocuk ve Gençlik Ruh Sağılığı Derneği özel gereksinimli çocuklar komisyonu kurucu başkanı, Down Türkiye Derneği danışman doktoru ve yönetim kurulu üyesi olan ve halen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyesi görevini başarıyla yürüten Doç. Dr. Şaziye Senem BAŞGÜL’dü. Öğretmenlerimize ‘’Akran Zorbalığı ve Başa Çıkma Yöntemleri’’ konusunda eğitim veren Sayın Doç. Dr. Şaziye Senem BAŞGÜL’e şükranlarımızı iletiyoruz.

2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemi seminer çalışmaları

Fen Koleji Ailesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim dönemi için seminer çalışmalarına başladı. Kurucumuz Sayın Z. Gülay Örsçekiç'in açılış konuşmasıyla başlayan seminer dönemi çalışmalarımız Genel Müdür Yardımcımız Sayın Kamil Okuroğlu başkanlığında devam ediyor. Yeni Eğitim-Öğretim döneminde tüm öğretmenlerimize başarı dolu bir yıl diliyoruz.

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dileriz.

YKS Sonuçları Açıklandı

%85 YKS Başarısı ile Üniversite hayatına uğurladığımız tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

1. Veli Tanıtım Toplantısı

Sayın velimiz,

Anaokulumuzda 31 AĞUSTOS CUMARTESİ GÜNÜ 1. VELİ TANITIM TOPLANTISI yapılacaktır. Anadili ve yabancı dil eğitimi ile ilgili bilgilendirme, öğretmen ve öğrenci listeleri açıklanacaktır. Servis kaydı, kitap ve kırtasiye satışı yapılacaktır.

FEN KOLEJİ için;
Yer: Lise Konferans Salonu Saat: 13.00 - 15.00

FEN ANAOKULLARI için;
Yer: Lise Konferans Salonu Saat: 10.00 - 12.00

Sevgi ve saygılarımızla.

2019 - 2020 Akademik Takvim

26 Ağustos-06 Eylül - LGS Hazırlık Kursu ( 8. Sınıflar )
26 Ağustos-06 Eylül - YKS Hazırlık Kursu ( 11 ve 12.sınıf )
04 Eylül 2019 - Hazır Bulunuşluk Sınavı ( 5-6-7 ve 8. Sınıflar )
02-06 Eylül 2019 - Oryantasyon Günleri ( Anaokulları )
03-05 Eylül 2019 - Oryantasyon Günleri ( 1. Sınıflar )
03-05 Eylül 2019 - Oryantasyon Günleri ( 9. Sınıflar )
02-06 Eylül 2019 - Oryantasyon Günleri ( 5. Sınıflar )
06 Eylül 2019 - Hazır Bulunuşluk Sınavı ( 9-10-11 ve 12.Sınıflar )
09 Eylül 2019 - Okulun İlk Günü ( Anaokulları - İlkokul – Ortaokul- Lise )

Nitelikli okul yerleştirmelerinde %94 başarı

Nitelikli okul yerleştirmelerinde yine zirvedeyiz. Tuzla bölgesinde kitlesel başarıda her zamanki gibi en öndeyiz. Tüm öğretmen, yönetici ve velilerimize teşekkür ederiz. Öğrencilerimize lise hayatlarında başarılar dileriz.

Çağımızın gerekliliklerinden olan teknoloji eğitimi bu yaz da fen kolejinde !

Yazılım – Tasarım ve Elektronik temeller üzerine kurulu olan bu eğitimimizde öğrencilerimiz kendilerini geliştirerek teknolojik okur yazarlığını arttıracak ve teknolojinin sadece oyundan ibaret olmadığını göreceklerdir. Çocuklarımız eğitim sürecinde Problem Çözme, Analitik Düşünme, Sorgulama, Yaratıcılık gibi becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar yapmakta olacaklardır. Ayrıca İnsiyatif alma, Takım çalışması, Kendini ifade etme, Soru sorma, Hatalar yaparak bu hatalarından ders çıkarma gibi becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

Eğitimlerimiz yaş gruplarına göre iki seviyede işlenecektir
*6-9 yaş *10-16 yaş

Eğitim Dönemleri :
1. Dönem 8 Temmuz -11 Temmuz.
2. Dönem 15 Temmuz -18 Temmuz
3. Dönem 22 Temmuz – 25 Temmuz

Tarihlerinde açılacak olan eğitim programımız günde 3 ders olmak üzere 4 günde tamamlanacaktır.
Her bir eğitimden sonra bir üst seviyede eğitim kursları açılacak ve öğrencilerimizin seviyelerine göre gruplar oluşturulacaktır

12. Sınıf öğrencilerimizin mezuniyet balosunu

Fen Koleji Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı 12. Sınıf öğrencilerimizin mezuniyet balosunu idarecilerimizin. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin katılımıyla İstanbul Yelken Kulübünde gerçekleştirdik. Öğrencilerimizi, DJ performansıyla coşkulu bir şekilde bütün bir senenin yorgunluğunu ve stresini geride bıraktı. Mezun olan öğrencilerimizi kutluyor ve hayatları boyunca başarılar diliyoruz.

FenFest2019

Yılı #FenFest2019 ile noktaladık. Dönerci Kenan Usta’nın ana sponsorluğunda bu yıl ilkini düzenlediğimiz Fen Koleji Başarı Ödülleri’nde öğrencilerimizin oyları ile seçilen bir çok isim ödüle layık görüldü. Ödül töreninin ardından öğrencilerimizin karne hediyesi @onlineemir oldu. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm Fen Koleji çalışanları @onlineemir konseri ile yılın yorgunluğunu attı, gönüllerince eğlendi. Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan ve ödüllerini almaya gelen tüm konuklarımıza teşekkür ederiz. Ayrıca sahnedeki performanslarından ötürü @nilaydorsaofficial , @zelihasunal ve @onlineemir e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Özel Fen İlkokulu Karne Coşkusu

2018-2019 eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erdi. Büyük bir coşkuyla karnelerini alan Özel Fen İlkokulu öğrencileri tatile girmenin heyecanı içindeydiler. Tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.

Fen Fest 2019 Emir Konseri

Geleneksel olarak 5.sini düzenlediğimiz Fen Koleji Çocuk ve Gençlik Festivali bu yıl Tuzla Dönerci Kenan Usta ana sponsorluğunda "EMİR" konseri ile gerekleşti.

8. Sınıf Liseye Geçiş Töreni

Her sene olduğu gibi bu sene de biriktirdikleri duygu dolu anılarıyla sekizinci sınıf öğrencilerimiz Liseye Geçiş Törenini coşkuyla kutladılar.And icerek bayraklarını devrettiler. Bu yolda öğretmenlerimiz onlarin vizyonunu hedeflerini ,ideallerini doğru kaynaga kanalize etmiş, yol göstermiştir. Öğretmenlerimizin emeklerine teşekkür eder öğrencilerimize aydınlık başarılı bir lise yaşantısı dileriz.

2018-2019 Lise Mezuniyeti

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Fen Koleji Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerimiz 10 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen tören ile mezuniyet belgelerini aldılar. Mezun öğrencilerimizin düzenlediği dans gösterisi ve bayrak devir teslim töreninin ardından dereceye giren öğrencilerimizin plaketleri teslim edildi. İdarecilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla mezuniyet pastası kesildi ve ardından öğrencilerimiz büyük bir coşku ile mezuniyet yemini etti. Fen Koleji ailesi olarak gururla mezun ettiğimiz ve üniversiteli olma yolunda ilk adımlarını atan öğrencilerimize başarılar diliyor, törenimize katılan bütün velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

International Exam Centre

8 Mayıs tarihinde International Exam Centre tarafından Fen koleji okul öncesinde düzenlenen ingilizce sınavına katılmış öğrencilerimize sertifikaları törenle teslim edildi.Sınavda göstermiş oldukları üstün başarılarından dolayı öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.....

Bahçe Motivasyon Çalışması

4 yılın emeğinin karşılığınının alınacağı LGS öncesinde 8.sınıf öğrencilerimiz stres atarak, keyifli zaman geçirdiler. 4 yıllık serüvende bazen güldüler bazen ağladılar ama hep mutlu kalmayı başardılar. Öğrencilerimizi sınava küçük bir etkinlikle uğurladık. Başarı yanlarında olsun.

Rehber Öğretmenler Toplantısı

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu Rehber Öğretmenler Toplantısı 30 Mayıs 2019 Perşembe günü Fen Koleji Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Toplantıda yıl içinde yapılan rehberlik faaliyetleri değerlendirelerek yıl sonu rehber öğretmenlerin tamamlaması gereken çalışmaların usül ve esasları belirlenmiş, yeni yılda gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir.

International Day

Tuzla Fen Koleji’nde Kültür Şovu.. Yabancı Diller Bölümünün bu yıl ilkini düzenlediği ve bir gelenek haline gelecek olan ‘International Day’ ortaokul öğrencileri ve öğretmenlerimiz tarafından coşkuyla kutlandı. Öğrencilerimizin büyük bir heyecan ve keyifle hazırlayıp sundukları bu günde uluslararası kültürleri yaşayıp hissetme duygusunu tattırdılar bizlere. Çeşitli ülkelerin gerek dansları gerekse kültürlerini keşfetme şansı tanıyıp ve tüm bunlara ek olarak dil eğitiminin de önemini vurguladılar. Bu özel ve eşsiz gün için tüm öğrencilerimize, yabancı diller bölümü öğretmenlerimize ve emeği geçen herkese katılım ve özverilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Forest Camp

Hem Eğlendik Hem Öğrendik. 5 ve 6. Sınıf öğrencilerimiz Yabancı Diller Bölümü tarafından organize edilen ‘’ Forest Camp’’ için 24-25 Mayıs tarihlerinde Şile Kabakoz Koyundaydı. Birlikte geçirdiğimiz bu iki güzel gün boyunca kampımız çocuklarımız için motivasyon , kendi ayakları üzerinde durma deneyimi, disiplin, doğayla bütünleşme, sosyal iletişimlerini geliştirirken dünya dili olan İngilizceyi de gündelik hayatta kullanma becerisini kazandırmıştır.

Okul Dışarıda Günü

Fen Koleji İlkokulu olarak Okul Dışarıda Günü etkinliğini İTÜ Denizcilik Fakültesinde gerçekleştirdik. Okul Dışarıda Günü açık havada öğrenmeyi ve oynamayı kutlamak ve ilham vermek için yapılan küresel bir kampanyadır. Okul Dışarıda Günü’nde dünyanın dört bir yanından binlerce okul sınıflarını açık havaya taşır ve derslerini oyun yoluyla işler. Açık havada öğrenim çocukların sağlığını iyileştirir, öğrenme ile arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve çevreleriyle daha kuvvetli bağlar kurmalarını sağlar. Oyun oynamak yalnızca dayanıklılık, ekip çalışması ve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların çocukluklarından zevk almalarının merkezinde yer alır. Çünkü oyun, çocuğun en öncelikli uğraşıdır.

Burgazada Gezisi

5. Sınıf öğrencilerimiz ile Türk Edebiyatının önemli öykücülerinden olan Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da bulunan müze evini ziyaret ettik. Öğrenciler Sait Faik’in hikayelerini, mektuplarını okuyarak ve yaşanmışlığını hatırlatan ona dair eşyaları inceleyerek Sait Faik Abasıyanık’ın kültür dünyasını tanımaya çalışmışlardır.

Kanada Waterloo Üniversitesi GAUSS Sınavı

Kanada Waterloo Üniversitesinin her yıl düzenlediği ve dünyadan birçok öğrencinin katıldığı GAUSS sınavına 26 öğrencimiz katılmaya hak kazanmıştır. Bu yıl ilk kez katıldığımız sınavda 8.sınıf öğrencilerimizden Ömer Erkin ÖNEL ve Onurhan BAYSAL, 7.sınıf öğrencilerimizden Ömer Buğra ÇOBAN gösterdikleri üstün başarı karşılığında ""Certificate Of Outstanding Achievement" sahibi olurlarken; 7.sınıf öğrencilerimizden Cansu Dila DEMİREL,Can ÇETİNKAYA ve Azra Naz KARA , 8.sınıf öğrencilerimizden Tuba Doğa ERDOĞAN , Irmak GÜNEŞ ve Berker KORKUT ise "Certificate of Distinction " sahibi olmuşlardır.

Öğrencilerimizden ; Alper KORKUT, Ahmet Yetkin TAŞDEMİR, Zeynep Deniz ÜSTÜNER, Burak HARMAN,Ahmet Enes MAZLUM, Duru GÜLER, Ayberk KÖSTEK,Barış İŞKİCİ, İzzet Semih EKİCİ,Yiğit Yahya CANSIZ, Elif ULUDAĞ, Arda TAŞGİT, Ozan OKYILDIZ, Mehmet Arda YATKIN, Melek TÜRK, Erencan YERLİKAYA, Elifnaz ÖZER ise "Certification of Participation" almaya hak kazanmışlardır.

Öğrencilerimizi kutluyor , onlarla ve öğretmenleriyle gurur duyuyoruz.

Fen Spor Kulübü Yaz Okulu
Branşlar

Yüzme, Voleybol, Sanat Atölyesi, Müzik, İngilizce, Satranç, Dans, Eğitsel Oyunlar, Basketbol, Bilgisayar, Sinema, JimnastikBilgi ve İletişim

Mustafa Eser 0(506) 155 15 15 & Zeynep Güney 0(216) 395 14 70

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, tam yüzyıl önce, bölünmüş, parçalanmış ve yok edilmeye mahkum edilmiş Türk Milleti'nin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi ateşini yaktığı gün olan 19 Mayıs 1919'un 100.Yılındada aynı inanç ve umutla geleceğe bakıyoruz. İstiklal mücadelesinin ilk adımı olan ve 19 Mayıs ile bütünleşen Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Fen Koleji Ailesine yakışır bir şekilde coşkuyla kutladık.

Beril Saçkara Kişisel Resim Sergisi

Özel Fen Anadolu Lisesi 9.Sınıf öğrencilerimizden Beril Saçkara kişisel resim sergisiyle herkesi büyüledi. Yöneticilerin katılımıyla gerçekleşen sergi açılışında öğrencimizin karakalem ve portre çalışmalarının sergilendiği muhteşem eserler yer aldı. Görsel Sanatlar Zümre Başkanımız Sayın Özgür Aladağ’ın yorumlarıyla öğrenci ve velilerin ziyaretine açılan sergi 24 Mayıs’a kadar Özel Fen Anadolu Lisesi fuaye alanında sergilenmeye devam edecektir.

Deniz Temiz Turmepa Sunumu

Türkiye’nin denizlerini ve su yollarını koruma konusunda önemli bir rol üstlenen TURMEPA, ülkemizin bu alanda faaliyet gösteren lider sivil toplum kuruluşudur. Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Eğitim ve Proje koordinatörü Cem Oğuz ERGÜN ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasına yönelik sunumu ile tüm ilkokul öğrencilerimiz ile buluştu.

Yaya Öncelikli Trafik Güvenliği

Özel Fen Koleji 6. Sınıf öğrencilerimiz Beden Eğitimi Zümresi Başkanlığında yaya önceliği bilincini oluşturmak üzere ; “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Öncelikli Trafik Güvenliği”, “Sen de Bir Yayasın”, “Önce Yaya” sloganları ile kampüsümüz Halisbey sokakta sosyal sorumluluk çalışması yapmışlardır.

Hami Projesi

Hami Projesi kapsamında İbni Sina Ortaokulu ile Fen Ortaokulu 5,6,7,8.sınıf düzeyleri arasında 4 defa Futsal Dostluk Maçları yapılmış, her iki okulun öğrencileri kaynaşarak dostluk bağlarını kurmuşlardır.

Bilim Şenliği

Özel Fen Koleji tarafından bilim sevgisini ve bilimsel merakı genç zihinlerde yaygınlaştırmak amacıyla gelenekselleştirilen "Bilim Şenliği"  10.05.2019 Cuma günü Tuzla Yerleşkesinde gerçekleşti. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde oluşturulmuş;  içerisinde  Fen Bilimleri, Fizik, Kimya, Biyoloji ,  Stem, Robotik ve Görsel Sanatlar derslerinde yapmış oldukları 38 proje, 11 farklı atölye ve 21 gösteri deneyi  sergilendi. Bilim şenliğimizin açılışını Kurucumuz Gülay Örsçekiç ;  Kampüs Müdürümüz Kamil Okuroğlu, Tuzla’da görev yapan okul müdürlerimiz ve Fen Koleji yöneticileri ile birlikte gerçekleştirdi.

Mihrabat Korusu'na Gittik

2. Sınıflar olarak; doğada bir gün geçirip öğrencilerimizde doğa bilinci oluşturmak için Mihrabat Korusu’na gittik. Öğrencilerimiz, huzur dolu, yemyeşil bir ortamda eğitsel oyunlar ve yarışmalarla doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirdiler.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne Gezi

Fen Koleji 6. sınıf öğrencilerimiz Sosyal Bilgiler ve Matematik zümresinin ortak kazanımları doğrultusunda nadide eserlerin bulunduğu  İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne gezi düzenlemiştir. Öğrencilerimiz derste öğrendikleri dönemlere ait eserleri görmekle kalmamış hem de gezi esnasında 'Müzede Yolumu Matematik ile Buldum' etkinliğine katılmıştır. Bu sayede öğrencilerimiz iki dersi birbiriyle ve günlük hayatla ilişkilendirmiştir. 

Nesin Matematik Köyü ve Tales Matematik Müzesi Gezisi

Fen Ortaokulu Matematik Zümresinin organize ettiği Matematiğin İzinde Şirince gezisinde öğrencilerimiz ilk gün Nesin Matematik Köyü’nde Haluk Memili’den sayılar teorisi dersi aldıktan sonra Şirince Köyü’nü keşfe çıktılar. Ardından Türkiye’nin tek matematik müzesi olan Tales Matematik Müzesi’ni ziyaret ederek günü tamamladılar. Öğrencilerimiz ikinci gün Efes’i gezerek bölgenin en önemli tarihi yerlerinden birini yakından tanıma fırsatı buldular. Bu eğitici ve keyifli geziye katılan tüm öğrencilerimize ve emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Kapak Olsun!!!

Ortopedik engelli bireylerin tek başına özgürce hareket edebilmesi için yediğimiz içtiğimiz her şeyin kapağını biriktirdik ve engelli vatandaşlarımızın hayatlarına özgürce devam etmelerine yardımcı olduk. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin 2011 yılından bu yana yürüttüğü plastik kapak toplama kampanyası dahilinde 116kg kapak topladık ve okulumuz adına yetkililere teslim ettik.

Survive in English

Hem Eğlendik Hem Öğrendik ! 4. sınıf öğrencilerimiz Yabancı Diller Bölümü tarafından organize edilen ‘Survive in English’ etkinliğiyle, Şile’de kamp yapmanın yanı sıra ana dili İngilizce olan yabancı öğretmenlerle birlikte aktivitelere katılarak İngilizce'yi konuşarak pekiştirme şansı buldular. Öğrencilerimiz sabah doğa yürüyüşü , taş boyama , survivor oyunları ve akşam kamp ateşi etrafında ingilizce şarkılar söyleyerek günü bitirirken güzel anılar biriktirdiler.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Okulumuz 3.sınıf öğrencileri “Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine” geziye giderek; bitkilerin önemi ve değeri hakkında bilgi edindiler. Dünya bitki hayatı ve Türkiye’nin zengin bitki örtüsü hakkında yapılmış araştırmaları ve koleksiyonları gözlemlediler. Türkiye’nin ve Dünya’nın tehdit altındaki endemik, doğal ve kültür bitkilerini korumak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında bilgi edindiler.

Tadı Damağımda Etkinliği

Sosyal Bilgiler zümresinin organize ettiği artık geleneksel hale gelen "Anadolu Lezzetleri "etkinliğimiz büyük bir coşku ile kutlandı. Duyarlı öğrenci ve velilerimizin yoğun katılımı sayesinde elde edilen gelirin tamamı bizi kardeş okul olarak kabul eden LÖSEV'e bağışlandı. Etkinlikte emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimize şükranlarımızı sunarız.

Junior Model United Nations

Junior Model United Nations (JMUN) dünyada birçok ülkede prestijli okullarda düzenlenen, Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği, kullanılan dilin sadece İngilizce olduğu 2-3 gün süren toplantılardır. ITU Geliştirme Vakfı Okulları tarafından düzenlenen JMUN konferansına 28-29 Nisan tarihlerinde Tuzla Fen Koleji olarak katılmış bulunmaktayız. Öğrencilerimiz delege olmanın heyecanını yaşarken farklı okullardan gelen öğrencilerle dünya sorunlarına çözüm aradılar.

Geri Dönüşüm Defilesi

2. sınıflar olarak; sağlıklı bir çevre olmadan sağlıklı bireylerin de olamayacağını düşündük. Bu bağlamda çocuklarımızda çevre koruma bilincinin yükselmesi ve kendilerinin de bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi adına düzenlediğimiz “Geri Dönüşüm Defilesinde” öğrencilerimiz; evdeki atık malzemeleri kullanarak, elbiseler ve aksesuarlar hazırlayıp velilerimize sundular.

Doğanın da Çocuklara İhtiyacı Var

Çocuklar daha küçük yaştan doğayla bağ kurmaz, doğayı tanımaz, sevmezse gelecekte doğayla ilgili sorunlarla kim ilgilenecek? Kim nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkiler için endişelenecek? Kim küresel ısınmayla, çevre ve doğa kirliliği ile ilgilenecek? Kim çalıştığı yerde, mahallesinde geri dönüşümü başlatacak? Kim bilecek sazlık alanların pek çok canlıya ev sahipliği yaptığını ve bu nedenle korunması gerektiğini… Bu bilinçle; Öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, doğa ve diğer tüm zeka alanlarını aktif şekilde kullanabilen, daha sağlıklı, yaratıcı, stressiz, mutlu, çevre ve doğaya önem veren nesiller yetiştirebilmek adına okulumuz 4.sınıf zümresinin düzenlediği Atatürk Arboretumu ve Emirgan Korusu gezisini gerçekleştirdik.

Fen Anadolu Lisesi Şirince Gezisi

Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri , Nesin Matematik Köyünde eğitim ve eğlence dolu iki gün geçirdiler. İlk gün Haluk MEMİLİ’den ders gören öğrencilerimiz soyut matematikle tanışarak farklı ve keyifli bir deneyim yaşadılar. İkinci gün Ali NESİN’den aldıkları derste sayı dizileriyle uğraşırken bir yandan da matematik yapmaktaki keyfin sonuç bulmaktan ziyade sonucu bulmak için yaşanan süreç olduğunu bir kere daha deneyimlemiş oldular. Dersler dışında Şirince Köyünü gezdiler , Matematik Köyünde hep birlikte oyunlar oynayıp dinlenerek bol bol enerji depoladılar. Köyden ayrıldıktan sonra rehberimiz ile birlikte Efes Antik Kent ve çevredeki tarihi mekanlar gezildi. Gerçek anlam da keyifli , eğitici ve farklı bir atmosferde geçen bu gezimize katılan tüm öğrencilerimize , planlama da görev olan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

İstanbul Kelebek Çiftliği

Fen Koleji 1. Sınıf öğrencilerimiz “Yaşadığımız Yer” ünitesi çerçevesinde, “İstanbul Kelebek Çiftliği” gezisi yaptılar. Yolculuk sırasında kent yaşamını gözlemlediler. Kelebek Çiftliğinde bir kelebeğin oluşumunu evre evre inceleme fırsatı bularak kelebek çeşitleri ve yaşamları hakkında bilgi sahibi oldular.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından tüm Dünya çocuklarına armağan edilen bu önemli günü Fen Koleji ailesi olarak büyük bir gurur ve coşkuyla kutladık. Öğrencilerimizin muhteşem performanslarının sergilendiği törenimizi Fen Koleji Bando Takımı yürüyüşü ile taçlandırdık. Ulusal Egemenliğimizi ve tüm çocuklarımızın bayramını kutlarız.

International Day

TUZLA FEN KOLEJİ’nde dili sadece öğrenmiyoruz , yaşıyoruz ! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında; bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘International Day’ ilkokul öğrencilerimiz tarafından başarıyla gerçekleştirildi.Öğrencilerimiz büyük bir heyacan ve keyifle hazırlayıp sundukları etkinliklerle uluslararası bakış açısına sahip bireyler olma yolunda bir adım daha atmış oldular.Almanya ,Fransa, İspanya, Çin ve Hindistan gibi birçok ülkelerin kıyafetlerini , müziklerini , bayraklarını, yemeklerini kısacası kültürlerini tanıma fırsatı bulduğumuz bu özel gün için tüm öğrencilerimize ve yabancı diller öğretmenlerimize katılımları ve özverileri için teşekkür ederiz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.

Türkiye Şampiyonası Grup Eleme Müsabakaları

12-14 Nisan tarihlerinde Tekirdağ’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası Grup Eleme Müsabakalarına İstanbul’u temsilen katılan Fen Koleji Yıldız Erkek Masa Tenisi takımımız bir çok ili geride bıraktı. Turnuvaya; Tuzla Şampiyonu ve İstanbul 3.sü unvanıyla katılan Fen Koleji Masa Tenisi Takımı Türkiye’nin bir çok ilinden gelen okullarla karşılaştığı Türkiye Şampiyonası Grup Elemelerinde son gün final grubuna kadar yükselme başarısı göstererek, turnuvayı Bölge 4.sü olarak tamamlamıştır. Gösterdikleri bu başarıdan dolayı öğrencilerimiz Mehmet Rüzgar Şentürk ve Atakan BEKTAŞ’ ı kutlarız.

Pascal ve Cayley Matematik Yarışmaları

Kanada Waterloo Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği ve tüm dünyadan binlerce öğrencinin katıldığı Pascal ve Cayley Matematik yarışmalarına bu yıl 9.Sınıf öğrencilerimizden Ediz MAYA ,Sezin YIKILMAZ, Emre KAVASLAR ve Burak AKBAL; 10.Sınıf öğrencilerimizden Sıla DURSUN, Can KARAKUŞ ve Zümra SANCAKLI katıldı. Pascal Sınavı’nda öğrencilerimizden Ediz MAYA gösterdiği başarılı ile birincilik madalyası almaya hak kazandı. 10. Sınıf öğrencilerimizden Sıla DURSUN ise Cayley Sınavı’nda gösterdiği üstün başarı ile hem birincilik madalyası hem de “ Certificate of Distinction “ sahibi oldu. Öğrencilerimizi kutluyor , öğrenci ve öğretmenlerimizle bir kez daha gurur duyuyoruz.

Okuma Bayramı 1C

1. Sınıf öğrencilerimiz tüm yıl boyunca çok çalıştılar ve okuma bayramı ile tüm hünerlerini sergilediler. Bu süreçte öğrencilerimize çok emek sarf eden 1C sınıf öğretmeni Hasan Hüseyin Yüksel’e ve minik öğrencilerimize bizlere yaşattıkları keyifli anlar için teşekkür ederiz.

Okuma Bayramı 1A

1. Sınıf öğrencilerimiz tüm yıl boyunca çok çalıştılar ve okuma bayramı ile tüm hünerlerini sergilediler. Bu süreçte öğrencilerimize çok emek sarf eden 1A sınıf öğretmeni Aslıhan Şentürk’e ve minik öğrencilerimize bizlere yaşattıkları keyifli anlar için teşekkür ederiz.

Okuma Bayramı 1B

1. Sınıf öğrencilerimiz tüm yıl boyunca çok çalıştılar ve okuma bayramı ile tüm hünerlerini sergilediler. Bu süreçte öğrencilerimize çok emek sarf eden 1B sınıf öğretmeni Nazan Okuroğlu’na ve minik öğrencilerimize bizlere yaşattıkları keyifli anlar için teşekkür ederiz.

Bursa Gezisi

Okulumuz Sosyal Bilgiler Zümresi kültür- tarih programı ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ve büyümesi kazanımı doğrultusunda 7. Sınıf öğrencileri ile Cumalıkızık-Bursa gezisi düzenledi. Günübirlik olarak planlanan gezide ilk durak kahvaltı için, Unesco tarafından koruma altına alınmış olan, göz alıcı köy yerleşimleriyle dikkat çeken Cumalıkızık’tı. Kahvaltının ardından rehber eşliğinde Osman Bey ve Orhan Bey türbeleri ziyaret edildi. Ardından yirmi kubbesi, iki büyük minaresi ve içerisinde ünlü hattatların eserlerinin bulunduğu Ulu Camii gezildi. Öğle yemeği için Bursa ile özdeşleşmiş olan İskender tercih edildi. Sonrasında II. Bayezit tarafından yaptırılmış olan Koza Han, tarihi güzelliği ve eşsiz manzarası ile Tophane- Saat Kulesi, çini kaplamaları ile ünlü olan Yeşil Türbe ziyaretlerimiz ile birlikte, tarih yüklü olarak gezimizi tamamladık.

Okuma Bayramı 1D

1. Sınıf öğrencilerimiz tüm yıl boyunca çok çalıştılar ve okuma bayramı ile tüm hünerlerini sergilediler. Bu süreçte öğrencilerimize çok emek sarf eden 1D sınıf öğretmeni Emel Kaymaz’a ve minik öğrencilerimize bizlere yaşattıkları keyifli anlar için teşekkür ederiz.

Okuma Bayramı 1E

1. Sınıf öğrencilerimiz tüm yıl boyunca çok çalıştılar ve okuma bayramı ile tüm hünerlerini sergilediler. Bu süreçte öğrencilerimize çok emek sarf eden 1E sınıf öğretmeni Penbe Karavelioğlu’na ve minik öğrencilerimize bizlere yaşattıkları keyifli anlar için teşekkür ederiz.

Voleybol & Basketbol Hazırlık Maçları

Fen Koleji Genç Erkek Basketbol ve Genç Kız Voleybol takımları Behiye Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi’ni misafir olarak ağırladı. Okul sporları il müsabakaları öncesinde yapılan hazırlık maçları eğlenceli ve fair-play içerisinde gerçekleşti. Genç Voleybolcular 2-1 galip gelirken , Genç Basketbolcular 47-35 mağlup olarak karşılaşmayı tamamladı. Özel Fen Anadolu Lisesi öğrencileri centilmenliği ve misafirperverliği ile rakiplerini tebrik ederek uğurladı.

Dünya Tiyatrolar Günü

Fen Koleji Dünya Tiyatrolar Gününü anlamlı bir söyleşi ile kutladı. Öğrencilerimiz;hayatın bir parçası ve güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biri olan tiyatroyu Ünlü Oyuncu ve Usta Seslendirici İsmail İncekara’dan dinledi. Tiyatro,Sinema ve Seslendirme adına tecrübelerini öğrencilerimize aktaran İsmail İncekara öğrencilerin tiyatroya karşı olan ilgi ve hassasiyetlerini tebrik ederek tiyatronun insana ve insanlığa kattığı değerlerden bahsetti. Karşılıklı anılar, sorular ve cevaplarla geçen eğlenceli söyleşi için Sayın İsmail İncekara’ya teşekkür ederiz.

Minik Pazarcılar

23 Mart 2019 Cumartesi günü 1. Sınıf öğrencilerimizin katılımıyla Pazarcı Minikler etkinliğini gerçekleştirdik. Bu etkinlikte öğrencilerimiz hem yöresel kıyafetler giyerek İlkokul binasının sarı katında kurulmuş olan pazarcı tezgahlarındaki ürünleri ailelerine sattılar hem de derste işledikleri ‘PARALARIMIZ’ konusunu pekiştirme imkanı buldular.

STEM Yaklaşımı

Günlük hayat problemlerine çözüm bulabilme ve bu çözümlerin derslerle ilişkilendirilmesine dayanan STEM yaklaşımı , 3. ve 7.sınıflara 2. dönem uygulanmaya başladı. Öğrencilerimiz, 21. yy. becerilerini geliştiren bu yaklaşım ile 3.sınıflarda Hayat Bilgisi ile Matematik derslerini 7.sınıflarda ise Türkçe ile Fen Bilgisi derslerini ilişkilendirerek deneyimlediler.

Çocuk Oyunları

Geleneksel Çocuk Oyunları Kapsamında düzenlenen Tuzla İlçe Şenlikleri Okullar arası Mendil Kapmaca ve Yakan Top yarışmalarında okulumuz;


3. Sınıf Öğrencileri Tuzla 3.sü


4. Sınıf öğrencileri Tuzla 2.si


5-6. Sınıf öğrencileri Tuzla 3.sü olmuşlardır.


2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında 3 derece elde eden öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutlarız.

Seka Mehmet Ali Kağıtçı Müzesi - Kocaeli Bilim Merkezi

Okulumuz 3. Sınıf öğrencileri “Seka Mehmet Ali Kağıtçı Müzesi” ve “Kocaeli Bilim Merkezi” gezilerini yaparak;” Kağıdın çöp olmadığını , geri dönüşüme kazandırılması gerektiğini öğrendiler. Ayrıca Bilim Merkezinde “Mekanik Dünya , Algı ve Gerçeklik , Müslüman Bilim Adamları bölümlerini rehber eşliğinde gezerek çeşitli deney ve gözlemlerle bilgi dağarcıklarını zenginleştirdiler.

Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu

Lise öğrencilerimiz Sanat 86 Klübü olarak öğretmenimiz Özgür ALADAĞ eşliğinde Piri Reis Üniversitesi’nin düzenlenen ; Söyleşi Eşliğinde Resim Sergisi−Suların Ressamı Ahmet Yakupoğlu" adlı etkinliğe katılmışlardır. Son derece keyifli geçen bu etkinlikle öğrencilerimiz her alanda tecrübe ve bilgi sahibi olmaya devam etmektedirler.

Gebze Teknik Üniversitesi Gezisi

Kariyer günleri kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi Mühendislik Bölümlerini ziyaret eden öğrencilerimiz , bölümler hakkında akademisyenlerden detaylı bilgiler aldı. Mühendislik Bölümü , çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerimizin doğru kariyer planlaması yapabilmeleri adına bu çalışmalarımız Mart ayının sonuna kadar devam edecektir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

UES ELT Fest

Yabancı Diller Bölüm başkanımız Demet Beştaş 7-10 Mart arası Antalya’da gerçekleştirilen UES ELT FEST’e katıldı. ‘’Peace ‘’ temalı etkinlikte, alanlarında uzman olan Yabancı Eğitimciler, değişik konularda eğitim seminerleri hazırladı. Tuzla Fen Koleji olarak Yabancı Dil Eğitiminde yenilikleri takip etmenin önemli bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.

Miniatürk Gezisi

'Öğrencilerimize çok yönlü sosyal ve kültürel çevreler içinde, çeşitli deneyimler kazandırmak ve çağdaş bir eğitim sunmak amacıyla düzenlediğimiz gezilerimizden birini de 4.sınıflarımız ile gerçekleştirdik. M. Rahmi Koç Müzesini gezerek Astronomi -Matematik eğitimi alan öğrencilerimiz, Miniatürk'te ise kültürel değerlerimizi inceleme ve tanıma fırsatı buldular.

CAMUN Sertifika Töreni

Öğrencilerimizin katılmış olduğu CAMUN Konferansında ,almış oldukları sertifikalar törenle teslim edildi. Bir kere daha İngilizce Bölümümüzü ve katılımcıları tebrik ediyoruz.

İstiklal Marşı'mızın 98. Yılı

12 Mart 1921’de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşı’mızın 98.Yılı’nı kutlamak üzere öğrencilerimiz tarafından bir tören düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir. Öğrencilerimiz İstiklal Marşımızın kabulünü okulumuza yakışır bir şekilde düzenlenen törenle kutladı.

Pi Günü Etkinliği

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabiti olarak bilinmektedir. İsmini, Yunanca περ?μετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Ortaokul matematik zümresinin organize ettiği pi günü, okulumuzda coşku ile kutlandı. Türkçe, sosyal bilgiler,görsel sanatlar ve müzik zümreleriyle ortak hazırlanan pi günündeki sergide ; ünlü matematikçiler ve hayatları, hayatımızda matematiğin yeri,pi sayısının önemi ile ilgili öğrencilerin oluşturduğu ürünler sergilendi. Ayrıca pi sayılarından ortaya çıkan bestenin sergide 7-D sınıfından Elif Uludağ tarafından keman ile çalınması öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkçesi Varken

Öğrencilerimiz dili doğru kullanmak ve yabacı kelimelere Türkçe karşılık bulmak adına çalışmalarda bulundu. Bu etkinliğimizin amacı bağımsız, yeterli ve gelişime açık olan dilimizin doğru kullanılmasını sağlamaktır. Dil farkındalığı oluşturmak adına yapılan bu çalışmamız öğrencilerimiz tarafından beğeniyle karşılandı.

Çanakkale Zaferi

Bazı Kahramanlıklar Ölümsüzdür. Anlatıldıkça yaşar…


Bir Kahramanlık Destanıdır Çanakkale. Bugün gökyüzüne baktığımızda güneş yüzünü bizden esirgemiyorsa , bedeli ÖDENDİĞİ İÇİNDİR.


18 Mart Çanakkale Zaferini Bizlere Armağan Eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ü ve Tüm Şehitlerimizi Saygı ve Şükranla Anıyoruz. Zaferimizin 104. Yılında bizlere Çanakkale ruhunu bir kere daha yaşatan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

14 Mart Pi Günü

Okulumuzda 14 Mart Pi Günü coşkuyla kutlandı. Öğrencilerimiz Matematik projelerini sunup , Matematik oyunları oynayarak arkadaşları ve öğretmenleri ile birlikte Matematik dolu bir gün geçirdiler. 9. Sınıflar yapılan Matematik bilgi yarışmasında mücadele ederken oldukça keyifli anlar yaşandı. Bugünün aynı zamanda Einstein’ın doğum günü olması sebebiyle öğrencilerimiz Einstein ve Einstein’ın bilime katkıları ile ilgili afişler hazırlayarak sergilediler. Tüm katılan öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Pi Günümüz Kutlu Olsun.

Anaokulu Kitap Okuma Etkinliği

Ayna Yayın bünyesinde basılan kitap Liyo'nun ilk saha etkinliğine Fen Koleji Anaokulları olarak ev sahipliği yaptık. Öğrencilerimizin duyguları bizim için her zaman önemlidir. Onların farklı yönlerini ortaya çıkarmak için yaptığımız birçok etkinliğin bir farklısını daha deneyimledik. Cesareti arayan miniklerimiz ile Liyo'nun macerasına tanıklık edip, cesaret bilekliklerimizi yaptık. Bu keyifli etkinlik için okulumuza gelen Uzman Psikolog Ceyda YANAR, Uzman Psikolog Zeynep YETKİN ve kitabı sesi ile bize aktaran Oyuncu Ekin TEKELİOĞLU'na teşekkür ederiz.

Fen Kolejinde Deprem Tatbikatı

Okulumuzda 7 Mart 2019 ,Perşembe günü deprem tatbikatı yapıldı. Sivil Savunma ekiplerinin kontrolündeki tatbikatta, öğretmen ve öğrencilerin olası deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olunabilmesi amacıyla ilk etapta alarm verilerek, öğrencilerimiz daha önce verilen eğitime uygun olarak bir dakika “çök,kapan,tutun”pozisyonu aldılar ve ardından bina tahliye edildi.


Okul İş Güvenliği ve Sağlığı uzmanımız, tahliyenin öncesinde öğretmen ve öğrencilere doğal afet gibi durumlar öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verdi.


Okul Güvenlik Komitesi Başkanı ve Kampüs Müdürümüz Kamil OKUROĞLU, tatbikatın başarılı olduğunu ifade ederek, "Öğrenci ve öğretmenlerimizi bilinçlendirmek için eğitimler ve ardından yapılan bu tür tatbikatlar önemli. Bu tür olaylarda can kaybı ve yaralanma olmaması için zaman çok değerli. Biz de okulun 4.5 dakika gibi sürede tahliye edilmesini sağladık" dedi.

Ben Büyüdüm Sen Oyna

Fen Koleji Öğrencileri kocaman yüreklerini yine gösterdiler. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında çalışmalar yürüten öğrenci meclisimiz, Geleneksel ‘’Ben Büyüdüm Sen Oyna’’ projesiyle minik gönülleri fethetti. Öğrencilerimiz; dernek ve kuruluşların desteğiyle belirlenen ihtiyaç sahibi çocuklara, oynayabilmeleri için oyuncaklarını hediye ettiler. Desteğimizi verdiğimiz Osman Gazi İlkokulu Okul Müdürü Sayın İsa Kaplan tüm öğrencilerimize kocaman yürekleri için teşekkür etti. Fen Koleji ailesi olarak tüm öğrenci ve velilerimize projeye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Yeşilay Haftası

SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR HAYAT İÇİN BAĞIMLI OLMA!


Yeşilay Haftası Tuzla ilçe kutlaması Özel Fen Koleji, Hacıoğulları Hilmi Sonay İlkokulu ve Peyami Safa İlkokulu işbirliği ile 05 Mart 2019 Çarşamba günü Özel Fen Anadolu Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Özcan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Osman Yırtıcı, Yeşilay Tuzla Şubesi Başkanı Tülin Sayın’ın da katıldığı kutlama programında üç okuldan öğrencilerin hazırladığı birbirinden renkli sunumlar yer aldı.

Polis Haftası

Okulumuz konferans salonunda Ortaokul öğrencilerimize yönelik toplum destekli trafik polisleri rehberliğinde uygulamalı "Yaya Öncelikli Trafik Eğitimi" verilmiştir Trafikte uygulamaya yeni giren yaya öncelikli trafik kültürü, yayaların uyması gereken kurallar, yaya geçişi ve geçiş üstünlüğü, trafikte sürücü ve yolcu güvenliği, kask ve emniyet kemeri kullanımı konularında öğrencilerimize sunum yapıldı. Trafikte kazaların ve kayıpların önlenmesi konularında öğrencilerimizde duyarlılık oluşturmayı hedefleyen bu çalışmayı yürüten Tuzla İlçe Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ederiz.

Masa Tenisi İlçe Şampiyonası

Okul Sporları İlçe Müsabakaları kapsamında düzenlenen Masa Tenisi İlçe Şampiyonası’na Tuzla Bölgesindeki okullar katılım sağladı. İl Müsabakalarında Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanan öğrencilerimiz Mehmet Rüzgar Şentürk ve Atakan Bektaş yarı finalde Koç Koleji’ni, finalde Terakki Koleji’ni 3-0 setlerle mağlup ederek İlçe Şampiyonu oldu. Yeni bir başarıya imza atan şampiyon öğrencilerimizi tebrik eder, Türkiye Şampiyonası’nda başarılar dileriz.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji ve bu yöndeki gelişmeler son yıllarda hayatımızın büyük bir parçası. Olumlu bir çok yanı olmasına rağmen olumsuz birçok etkisinin olduğunu görüyoruz. Günümüzün temel problemi olan İnternet Bağımlılığı konusunda okulumuz öğrencileri Uzman Psikolog Köksal ÇAKIR’dan teknoloji bağımlılığı , zararları ve korunma yolları hakkında detaylı bilgi sahibi oldu. Bu verimli ve güzel söyleşi için kendisine teşekkür ediyoruz.

Sivil Savunma Semineri

28 Şubat Sivil Savunma gününde öğrencilerimize okulumuz iş güvenliği uzmanları tarafından ikaz-alarm işaretleri ile ilgili bilgiler verildi. Yapılacak deprem tatbikatı öncesinde neler yapmaları gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı.

Destination Imagination

Binlerce öğrencinin katıldığı Destination Imagination Türkiye'ye bu sene ilk kez okulumuz iki farklı görevde katıldı. Destination Imagination Türkiye de okulumuz ; monster effect-engineering (mühendislik) görevinde Arda Taşgit, Erencan Yerlikaya, Ensar Özdağ,Emirhan Arpacık ve Yusuf Merthan Kurt 8. , heads up-improvisational(doğaçlama) görevinde Cansu Dila Demirel, Can Çetinkaya, Nilay Varlıbaş, Yiğit Mert Düzgün 12. olarak okulumuzu başarılı bir şekilde temsil ettiler.Öğretmenimiz Gökçe Ceren Sakarya ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.


Destination Imagination Nedir?


Destination Imagination sayesinde çocuklar yaratıcı eleştirel düşünmeyi,takım çalışmasını,risk alma ve risk yönetimini ,proje yönetimi ve 21.yy becerilerini kazanmaktadırlar.


Destination Imagination takım görevi ve anlık görev olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Takım Görevleri ;


Technical ,Scientific, Engineering, Fine Arts,Improvisational,Service Learning olmak üzere 6 farklı alandan oluşur.


Instant Challenge (anlık görev) ise takımların yaratıcı ve eleştirel düşünmelerini gerektirir.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kariyer Günleri

Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri Eskişehir ‘e düzenlemiş oldukları geziyle hem Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Kariyer günlerine devam etti , hem de bu güzel şehrimizi tüm güzellikleriyle keşfetme şansı buldu. Öğretmenlerimiz eşliğinde düzenlenen bu gezi de öğrencilerimiz öncelikle Hukuk Fakültesi , Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim üyelerinin rehberliğinde meslekler ve bölümler hakkında bilgi sahibi olurken ,sonrasında Odun Pazarı , Porsuk Çayı ,Kent Park, Sazova Bilim ve Kültür Parkı ve Atlıhan El Sanatları Çarşısın da şehrin güzelliklerini tanıma fırsatı buldu.

15 Altın, 18 Gümüş Madalya!


World Scholar’s Cup 2007 yılından itibaren farklı ülkelerde düzenlenen ve Bilginler Yarışması adıyla anılan bir turnuvadır. Her yıl yüzden fazla bölgesel turun gerçekleştirildiği yarışmaya farklı ülkelerden 13000’den fazla öğrenci katılmaktadır. Bu yıl Tuzla Fen Koleji olarak 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleştirilen bölgesel tura katılım sağladık. Okulumuz, World Scholar’s Cup’a üçer öğrenciden oluşan dört ayrı takım ile katıldı. Takımlarımız, farklı ülkelerin öğrencilerinden oluşan 70 takım ile yarıştı.


İngilizce öğretmenimizin rehberliği altında, öğrencilerimizden Defne İnci, Onurhan Baysal, Nehir Maya İnanç, Melisa Dağbay, Maya Potuoğlu, Ceylin Melenli, Elif Erem Bulut, Melis Kaya, Elif Deniz Bozdemir,Balkan Salih Balaban, Ela Yılmaz ve Taylan Taha Tosun’un farklı kategorilerde 15 altın madalya, 18 gümüş madalya almaları bizleri fazlasıyla gururlandırdı. Öğrencilerimiz; 226 öğrenci arasında ‘’En İyi Kompozisyon’’, ‘’En İyi Takım’’, ‘’En İyi 8 Tartışmacı’’, ‘’En İyi 6. Öğrenci’’ gibi farklı başarılar elde ettiler.


Öğrencilerimiz; 4 farklı katagoride yarıştı: Takım Münazarası, Ortaklaşa Kompozisyon Yazma , Öğrenciler Arası Düello ve Öğrenci Bilgi Yarışması. Bu seneki tartışma konusu ‘’ Sınırdaki Dünya’’ idi. Bu konu Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sanat - Müzik, Tarih ve Özel Alan ( Çözümlenemeyen Gizemler ) bakış açılarına göre incelendi.


Aynı zamanda öğrencilerimizden Defne İnci, Onurhan Baysal ve Nehir İnanç , Beijing, Hague-Amsterdam, Astana-Kazakistan, Sidney, Manila ve Durban- Güney Afrika’da yer alacak Global Turlardan herhangi birine katılma hakkına sahip oldular. Eğer bu Global turda başarılı olurlarsa Yale Üniversitesinde gerçekleşecek olan finale katılmaya hak kazanacaklardır.


Öğrencilerimizin; değişik ülkelerden, farklı kültürlerden öğrencilerle etkileşim halinde olmaları , uluslarası bir platformda yarışmaları ve hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun istedikten sonra her zaman bir iletişim yolunun olduğunu görebilmeleri bizleri fazlasıyla mutlu etti.


Bizler Tuzla Fen Koleji ailesi olarak öğrenci ve öğretmenlerimizle bir kez daha gurur duyuyoruz.Çizgi Koleji Hazırlık Maçları

Fen Koleji Genç Erkek Basketbol ve Genç Kız Voleybol takımları Çizgi Koleji’ni misafir olarak ağırladı. Okul sporları il müsabakaları öncesinde yapılan hazırlık maçları eğlenceli ve fair-play içerisinde gerçekleşti. Genç Voleybolcular 2-1 galip gelirken ,Genç Basketbolcular 45-37 mağlup olarak karşılaşmayı tamamladı. Özel Fen Anadolu Lisesi öğrencileri centilmenliği ve misafirperverliği ile rakiplerini tebrik ederek uğurladı.Okullar Arası Masa Tenisi Turnuvası

Fen Koleji öğrencileri farkını yine göstererek büyük bir başarıya imza attı. Öğrencilerimiz Okullar arası Masa Tenisi müsabakalarında İstanbul Üçüncü’sü olarak Türkiye Masa Tenisi Birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazandı.


İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okullar Arası Yıldızlar Masa Tenisi müsabakalarında öğrencilerimiz; Mehmet Rüzgar Şentürk ve Atakan Bektaş 69 takımı eleyerek bizleri gururlandırdı.


11- 15 Şubat 2019 tarihleri arasında Tozkoparan Spor Salonunda yapılan İstanbul ili müsabakalarına 72 takımda yaklaşık 300 sporcu katıldı. Öğrencilerimizi tebrik eder Türkiye Şampiyonasında başarılar dileriz.CAMUN Konferansı (İzmir Demokrasi Üniversitesi)

Okulumuz 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden Damla Engin, Ediz Maya, Fevzi Alp Bıçaklı, Emirhan Demir, Berra Çakar, Ecem Eren, Bilge Beren Dede ve İdil Miray Servan 8, 9 ve 10 Şubat 2019 tarihinde İzmir Çamlaraltı Kolejinin düzenlediği, İzmir Demokrasi Üniversitesinde gerçekleştirilen CAMUN konferansına İngilizce öğretmenleri sorumluluğunda katılmışlardır. Öğrencilerimiz MUN komitelerinde öğretmenlerimiz danışmanlığında aktif katılım göstermiş ve sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (Anadolu Lisesi)

Fen Koleji Anadolu Lisesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem kapanış töreni konferans salonunda gerçekleştirildi. Tören , Fen Koleji Kampüs Müdürü Kamil OKUROĞLU’nun yaptığı konuşma ile başladı.


Öğrencilerin ilk yarıyılda yoğun bir tempoyla özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Kamil OKUROĞLU ; öğrencilerden tatil süresince dinlenmelerini , kitap okumalarını , sanat ve kültürel faaliyetlerde bulunmalarını istedi.


Konuşmanın ardından akademik faaliyetler ve sosyal – kültürel etkinliklerde okulumuzu temsil eden ve başarılarıyla bizleri gururlandıran öğrencilerimize katılım ve başarı belgeleri verildi.


Programın sonunda yapılan müzik gösterisi ile öğrencilerimizi tatile eğlenerek giriş yaptı. Programın bitiminin ardından sınıflara geçerek sınıf öğretmenlerinden karne alan öğrencilerimiz için yarıyıl tatili başlamış oldu. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı , huzurlu ve mutlu bir tatil diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (1. Sınıflar)

Eğitim öğretim hayatlarının başlangıcında olan miniklerimiz ilk karnelerini büyük bir sevinç içinde aldılar. Öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (İlkokul)

Özel Fen İlkokulu öğrencileri tüm dönem boyunca çok çalıştı, çok emek sarfetti ve yolun yarısına geldi. Öğrencilerimizin sadece akademik başarılarına değil sosyal gelişimine de önem verdik ve dönemi keyifle sonlandırdık. 1. Dönem sonu karnelerini büyük bir sevinç içinde alan öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (Ortaokul)

Fen Koleji Ortaokulu 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem kapanış töreni konferans salonunda gerçekleştirildi.


Tören , Fen Koleji Kampüs Müdürü Kamil OKUROĞLU’nun yaptığı konuşma ile başladı. Öğrencilerin ilk yarıyılda yoğun bir tempoyla özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Kamil OKUROĞLU ; öğrencilerden tatil süresince dinlenmelerini , kitap okumalarını , sanat ve kültürel faaliyetlerde bulunmalarını istedi.


Konuşmanın ardından akademik faaliyetler ve sosyal – kültürel etkinliklerde okulumuzu temsil eden ve başarılarıyla bizleri gururlandıran öğrencilerimize katılım ve başarı belgeleri verildi.


Programın sonunda yapılan müzik gösterisi ile öğrencilerimizi tatile eğlenerek giriş yaptı. Programın bitiminin ardından sınıflara geçerek sınıf öğretmenlerinden karne alan öğrencilerimiz için yarıyıl tatili başlamış oldu. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı , huzurlu ve mutlu bir tatil diliyoruz.


Fen Koleji Dönem Sonu Resim Sergisi

Fen Koleji Dönem Sonu Resim Sergisi Genel Müdürümüz Sayın Z.Gülay Örsçekiç ve Genel Müdür Yardımcımız Sayın Kamil Okuroğlu tarafından okul yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla açıldı.


Özel Fen İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin ‘’Görsel Sanatlar’’ dersinde hazırlamış oldukları birbirinden güzel resim çalışmaları sergide yerini aldı.


Fen Koleji Resim Sergisi ,15 Ocak-04 Şubat tarihleri arasında okulumuzun fuaye alanında sergilenmeye devam edecektir.


Çalışmalarından dolayı tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.


Bir Kelime Bir İşlem

Ortaokul Türkçe ve matematik zümresinin hazırladığı , ekranların çok bilinen “Bir Kelime Bir İşlem” yarışmasını okul sahnesine taşıdık . 7 ve 8. sınıf kademelerinin dört işlem yeteneğini ve kelime bilgilerini ortaya koyuşu ve kıyasıya rekabetleri görülmeye değerdi.

Fen Koleji Okula Kabul ve Bursluluk Sınavı Rekor Katılımla Gerçekleşti

Fen Eğitim Kurumları’nın 35 yıllık birikimini aktardığı Fen Okulları Tuzla kampüsünde her yıl düzenlenen bursluluk sınavına bu yıl rekor bir talep gerçekleşti.1460 öğrenci Fen Koleji’nde okuyabilmek için sınava girdi. Akademik başarısıyla öne çıkan Fen Koleji okula kabul ve bursluluk sınavında akademik başarıya göre burs imkânı sunuyor.


Kampüs Müdürü Sayın Kamil Okuroğlu, Güçlü bir teknolojik altyapının yanı sıra alanında deneyimli ve yetenekli bir eğitim kadrosuyla çalışıyoruz. Öğrencilerimizi akademik açıdan geleceğe hazırlarken, değerler eğitimi ile iyi birer birey olarak hayata atılmalarını istiyoruz” diye konuştu.


Sayın Kamil Okuroğlu sınava katılan ailelerin ve öğrencilerin kurumlarına gösterdikleri ilgiye teşekkür ederek, “Yüksek düzeydeki katılım aynı zamanda bize olan güvenin göstergesidir” dedi.

Yeni Yıl Konseri

Fen Koleji Müzik Zümresinin düzenlediği yeni yıl konserinde öğrencilerimizden oluşan orkestramız tüm okula keyifli dakikalar yaşattı.

Yeni Yıl Partisi (3. ve 4. Sınıflar)

Yabancı Diller Zümresinin düzenlemiş olduğu ' Happy New Year Costume Party' çeşitli oyunlar, danslar, İngilizce ve Almanca koro ile çoşkuyla kutlandı. Yarışmaların kazananlarına hediyeler verildi. Tüm Fen Koleji ailesinin mutlu bir yıl geçirmesi dileğiyle..

Yeni Yıl Partisi (1. ve 2. Sınıflar)

Yabancı Diller Zümresinin düzenlemiş olduğu ' Happy New Year Costume Party' çeşitli oyunlar, danslar, İngilizce ve Almanca koro ile çoşkuyla kutlandı. Yarışmaların kazananlarına hediyeler verildi. Tüm Fen Koleji ailesinin mutlu bir yıl geçirmesi dileğiyle..

4. Sınıflar Kahvaltı Etkinliği

Öğrencilerimizin akademik yolculuğunun önemli adımlarından biri olan “I’m on the way to secondary school / Ortaokul Yolundayım” kapsamında düzenlediğimiz yeni yıl kahvaltısında 4. Sınıf öğrenci ve velilerimiz ile buluştuk. Kahvaltı ile güne başlayıp çeşitli etkinlik ve oyunlarla keyifli bir gün yaşadık.

Okul Öncesi Yeni Yıl Partisi

Özel Fen Koleji Kampüs spor salonunda Evora ve Marina şubesinin 4-5 yaş gruplarının da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Anaokulları Yeni Yıl partisinde şarkılar eşliğinde dilediğimizce dans edip, çeşitli oyunlar oynayarak yeni yıl sevincini yaşadık. 2019 tüm miniklerimize sağlık, mutluluk, huzur getirsin..!

Kedi Evlerimiz Tuzla Kent Meydanında

Özel Fen Koleji İlkokul 3. Sınıf öğrencileri sokak hayvanlarının soğuk günlerde barınabilecekleri “Kedi Evleri” tasarladılar. Hayvanlarla birlikte yaşama alışkanlığını ve hayvan sevgisini kazandırmak amacıyla yapılan projedeki evleri “Tuzla Kent Meydanı” na yerleştirdiler.

Cambridge Üniversitesi Sınavları

Cambridge Üniversitesi’nin yapmış olduğu sınavlar dünyada geçerliliği olan sınavlardır. Bu sertifikalardan birini alan öğrenci, dünyanın herhangi bir eğitim kurumunda veya mesleki alanlarda İngilizce seviyesini belgeleyebilmektedir. Cambridge sınav merkezi olan okulumuzda 25 Aralık 2018 tarihinde British Side merkezinden gelen Sayın Damla Şatana Cambridge sınavının önemi ve sınav yapılarıyla ilgili olarak bir eğitim semineri gerçekleştirmiştir.

"Söz Şiire, Şiir Gönüllere Misafir Bugün"

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Okul Aile Birliği Çalışma Grubu “Söz Şiire, Şiir Gönüllere Misafir Bugün” temasıyla “Ben Anadoluyum/ Ben Vatanım” adlı şiir dinletisi düzenledi. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir dinletisine Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Tuzla Emniyet Müdürü Müslüm Kahraman, Tuzla Muharip Gaziler Derneği Başkanı Osman Yıldız ve gaziler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Okulumuzu temsilen Kurucumuz Gülay Örsçekiç , Kampus Müdürümüz Kamil Okuroğlu ve öğretmenimiz Can Karadeniz “Bayrak “şiiri ile katıldı. Tuzla Belediyesi Nikah ve Kültür Merkezi fuaye alanında Fen Koleji öğrencilerin hazırladığı Türkiye haritası ve Atatürk resimleri sergilendi.

I'm on the way to Primary School/İlkokul Yolundayım

I'm on the way to Primary School / İlkokul yolundayım etkinliği, Okul Öncesi velilerimizin katılımıyla birlikte Kampüs binamızda kahvaltı yaparak başladı. Ardından kampüsümüzde düzenlenen pentatlon, eğlenceli deney, satranç, görsel sanatlar, robotik, ingilizce atölyelerine katılarak hafta sonu aile - çocuk etkinliği tamamlandı.

World Scholar's Cup

Dünyada kırktan fazla ülkede gerçekleşen geleceğin liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü yanlarını keşfetmelerini sağlarken aynı zamanda farklı kültürleri tanıma fırsatı da sunan Atina’da düzenlenecek ‘World Scholar’s Cup’ yarışmasında Tuzla Fen Koleji olarak bizler de yerimizi alacağız. Öğrencilerimizin yarışma hakkındaki sorularını cevaplamak üzere Sayın Dylan Kroft u okulumuzda ağırladık.

Fen Koleji Robotik Takımı Türkiye Şampiyonu!

Fen Koleji Robotik Takımı Türkiye Şampiyonu olarak bizleri yine gururlandırdı. VEX Robotics Türkiye 2018-2019 sezonunun VIQC İstanbul turnuvası Vodafone Park Lenovo Game On’da yapıldı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılım sağlayan takımların mücadelesiyle gerçekleştirilen Off-Season yarışmasında İlkokul kademesi 1.’liği , Ortaokul kademesi öğrencileri ise 4.’lüğü alarak bizleri gururlandırdı. Öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimizin birbirlerinin tecrübelerinden faydalandıkları aynı zamanda eğlenceli vakit geçirdikleri etkinlikte, yarışma sistemi ile mühendislik, robotik ve kodlama alanlarında becerilerini geliştirdiler.

İlkokul, ortaokul takımlarının bir arada olduğu turnuvada IQ takımı öğrencileri, geleceğin mucitleri robotik konusunda neler yapabileceklerini tecrübe edindiler. Takım ruhunun tutkulu bir şekilde yaşandığı turnuvada takımlar gün boyu robotları üzerinde iyileştirmeler yaparak turnuvaya devam ettiler. Bizlere bu gururu yaşatan Danışman öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Ayyıldız Takımı (Ortaokul); Poyraz Güzel, Cihangir Önal, Ayberk Köstek, Barış İşkici, Bilhan Oben Gönüç, Maya İnanç, Ahmet Yetgin Taşdemir, Mustafa Kırtıllı, Burak Yavuz

Fen’liler Takımı (İlkokul); Ömür Utku Filiz, Ozan Köhen, Arda Şaroğlu, Ali Tuna Bilgin, Ali Tuna Bilgin, Fuat Ege Bilgin, Mustafa Yıldız

Okur-Yazar Buluşmaları / Cihan Demirci

Okulumuz 3. sınıf öğrencilerinin okumuş olduğu "HINZIR CAN ÇEVRE DOSTU" kitabının yazarı "Cihan DEMİRCİ" öğrencilerimiz ile buluştu. Öğrencilerimiz ile yazarlık hayatı ve çevre bilinci hakkında sohbet ederek sorulan soruları yanıtladı. Sayın Cihan DEMİRCİ'ye hoş sohbeti için Fen Koleji ailesi olarak çok teşekkür ederiz.

Fen Koleji 5. Geleneksel Satranç Turnuvası

Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği işbirliğiyle Fen Koleji ev sahipliğinde düzenlenen 5.Geleneksel Satranç Turnuvası 15-16 Aralık’ta gerçekleştirildi. Heyecanlı müsabakalara sahne olan turnuvaya, 250 lisanslı satranç oyuncusu katıldı. Fen Koleji Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Turnuva sonunda sporcular coşkulu bir törenle sertifikalarını alırken,dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları takdim edildi. Turnuvaya katılan tüm sporcuları tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Fen Koleji Kitap Kurdu Fuarı

Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz ‘’Bir Gün Değil Her Gün Okuyorum.’’ konulu Fen Kitap Kurdu Fuarı 11-14 Aralık tarihlerinde yoğun katılımla gerçekleştirildi. 5. Fen Kitap Kurdu Fuarı’nda öğrencilerimiz; tarihten kişisel gelişime, romandan ansiklopediye kadar farklı türlerde binlerce kitabı bir arada görme ve inceleme fırsatı yakaladı. ‘’Okur-Yazar Buluşmaları’’yla da okudukları kitapların yazarları ile bir araya gelen öğrencilerimiz kitaplar ile dolu dolu bir hafta geçirdiler.

8. Sınıflar Moral Yemeği

LGS öncesi 8.Sınıf öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte moral yemeğinde buluştu. Moral yemeğine okul yöneticileri ile birlikte Fen Koleji Genel Müdür Yardımcısı Sayın Kamil Okuroğlu’da katıldı. Öğrencilere çok güvendiklerini ifade eden Sayın Okuroğlu, "Sizler bizlerin hem bugünü hem de yarınısınız. Sizler yarın bu memleketin yöneticileri ve geleceği olacaksınız. Yapılacak sınavda başarılar diliyorum." dedi.

Okur-Yazar Buluşmaları / Murat Aksoy

Bu yıl 5.sini gerçekleştirdiğimiz ‘’Okur-Yazar Buluşmaları’’ kapsamında bugünkü konuğumuz Murat AKSOY’du. Kitaplar hakkında yapılan keyifli söyleşinin ardından yazarımız öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

Madam Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi olan Madame Tussauds, geçmişten günümüze birçok ünlünün arasında eşsiz, duygu yüklü bir yolculuk deneyimlememizi sağlıyor. Öğrencilerimiz, bu müzeyi ziyaret ederek tarihi ve kültürel kahramanlarla ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının en ünlü isimleriyle yakından temas kurma şansını yakaladılar.

Sait Gürsoy Fen Koleji Öğrencileri ile Buluştu

Sabah gazetesi eğitim yazarı , CNN Türk haber kanalında yayınlanan ‘Başarıya Doğru’ programının yapımcısı ve sunucusu sayın Sait GÜRSOY Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle buluştu. Üniversiteye giriş konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan Sayın Sait GÖRSOY ile sınav sisteminin detaylarını, akademik yolculuğu ve kariyer sürecini konuştuk. Öğrencilerimizle deneyimlerini sıcak bir sohbetle paylaşan ,Sayın Sait GÜRSOY ’a çok teşekkür ediyoruz.

Mevlana Haftası Etkinliği

“Ya göründüğün gibi ol , ya da olduğun gibi görün.” Hz. Mevlana’nın hoşgörülü , barış dolu ,aşk kokan hayatını anmadır Şeb-i Arus . Ölümünü düğün gecesi olarak nitelendiren Hz. Mevlana’nın sonsuz sevgiliye ( Allah’a ) kavuşmasının 745. Yıldönümünü saygıyla andık.

"Bu haberin fotoğrafları Fotoğraf Kulübü öğrencilerimizden Yunus Uzun tarafından çekilmiştir."

Nazlı Deniz Güler

Çocuk kitabı yazarlarından Nazlı Deniz Güler 3. Sınıf öğrencilerimiz ile buluştu. Öğrencilerimizin sorularına cevap verip keyifli bir sohbet gerçekleştirirken geleceğin yazarlarına da tavsiyelerde bulundu. Sayın Nazlı Deniz GÜLER’e eğlenceli ve bilgilendirici hoş sohbeti için teşekkür ederiz.

KidZania İstanbul Gezisi

KidZania İstanbul’da çocuklarımız hayatı deneyimlerken, kariyer planlamaları için kendilerine uygun meslekleri tanıma veya uygulama şansı elde ettiler. Sosyal gereksinimlerle tanışıp, takım çalışmasını uygulama alanı buldular.

I'm on the Way to Pre-School / Okul Öncesi Yolundayım

I'm on the way to pre-school / Okul öncesi yolundayım etkinliği, Fen Evora ve Fen Anaokulu velilerimizin katılımıyla birlikte Kampüs binamızda kahvaltı yaparak başladı. Ardından Okul Öncesi binasında düzenlenen jimnastik, eğlenceli deney, satranç, görsel sanatlar, robotik, ingilizce atölyelerine katılarak hafta sonu aile - çocuk etkinliği tamamlandı.

Beykoz Cam Ocağı

Fen Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak planladığımız "Beykoz Cam Ocağı" gezimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, kendi tabaklarını tasarladılar, camın üretimden tüketime kadar aşamalarını izlediler ve kullanıldığı yerleri öğrendiler.

Bizim Gözümüzden Deyimler ve Atasözleri

5. Ve 6. Sınıf öğrencilerimiz, “ Bizim Gözümüzden Deyimler ve Atasözleri” diyerek atasözleri ve deyimleri üç boyutlu materyaller halinde hazırlayıp soyut kavramların hem eğlenerek hem de öğrenerek zihinlerinde daha kalıcı olmasını sağladılar. Amacımız; kültürümüzün ve dilimizin temel yapı taşlarından olan dilimize zenginlik katan atasözleri ve deyimlerimizin kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktır.

Hayatı paylaşmak için engel yok… Herhangi bir Aralık’ta değil her zaman yanınızdayız.

Fen Koleji öğrenci, öğretmen ve velileri Dünya Engelliler Günü kapsamında yine farkındalık yaratmayı başardı. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin destek verdiği sosyal proje , görme engelliler tiyatro topluluğu ve tekerlekli sandalye basketbol takımına bağış yapılarak amacına ulaştı. ‘’Tuzla Sanat Görme Engelliler Topluluğu’’nun tiyatro gösterisiyle başlayan etkinlik , ’’1907 Fenerbahçe Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’’ ile ‘’Fen Koleji Basketbol Takımı’’ müsabakasıyla güne damgasını vurdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise kademesindeki yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve okul aile birliğine engellilere yaptıkları desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Happy Days Theatre

İngilizce zümresinin gerçekleştirmiş olduğu 'Happy Days Theatre' İngilizce tiyatro grubu okulumuza gelmiş olup, hem öğrencilerimizin keyifli ve renkli dakikalar geçirmelerini sağlamış hem de canlı bir performansta İngilizcenin nasıl kullanıldığını diyalog eşliğinde görmelerine destek olmuşlardır.

Fen Koleji'nden İstanbul Şampiyonluğu'

Okulumuz, Ted Rönesans Kolejine düzenlenen Destination Imagination Instant Challenge yarışmasında 2 farklı kategoride 1.lik elde etmiştir. Öğrencilerimiz Cansu Dila Demirel, Yusuf Merthan Kurt, Emirhan Arpacık, Nilay Varlıbaş, Yiğit Mert Düzgün, Ensar Özdağ, Can Çetinkaya, Erencan Yerlikaya, Arda Taşgit ve öğretmenimiz Gökçe Ceren Sakarya'yı kutluyoruz.

Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı Gezisi

Fen Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak planladığımız "Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı" gezimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, Atatürk'ün bir dönem yaşadığı, çalıştığı, toplantılara katıldığı ve hayata gözlerini yumduğu odayı korunan son hâli ile görmüş oldular.

Fen Koleji Futbol Turnuvası

Fen Koleji Anadolu Lisesi sınıflar arası Futbol turnuvası şampiyonu 12 A Sınıfı oldu . Öğretmenler Günü Turnuvası olarak düzenlenen bu etkinlikte son maçı okulumuz öğretmenleriyle yapan şampiyon takım , maç sonunda tüm öğretmenlerine çiçeklerle teşekkür etti. Tüm öğrencilerimize , desteklerinden dolayı tüm öğretmenlerimize ve bu turnuvayı düzenleyen Beden Eğitimi Öğretmenimiz Mesut KAYMAZ’a teşekkür ederiz.

Kocaeli Bilim Müzesi Gezisi

Tuzla Özel Fen Koleji olarak yaptığımız Kocaeli Bilim Merkezi gezisini 6. Sınıflarımızla gerçekleştirdik. Tarihi Seka Kağıt Fabrikası içerisinde restore edilerek kurulan Bilim Merkezi’nde çocuklar, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, denemeye ve keşfetmeye teşvik eden ortamlarla karşı karşıya kaldılar.

Fen İlkokulu Anıtkabir Ziyareti

Özel Fen İlkokulu öğretmen, öğrenci ve velileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yılında ona şükran ve minnetlerini sunmak için Anıtkabirdeydi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” Mustafa Kemal Atatürk

Sunshine Bookroom Semineri

Okulumuz Sunshine bookroom adlı heyecan verici yeni bir dijital okuryazarlık programına abone oldu! Sunshine Bookroom, 25 yıldır düzenli olarak basılan ve dünyaca bilinen hikayelerin dijital versiyonudur. Sunshine Bookroom okuma – yazma becerisi için önemli olan anlama, akıcılık ve yazma kazanımlarına odaklanmaktadır. Öğrenciler; keşfedeceği, geliştireceği, üretebileceği ve yeni beceriler kazanacağı dijital eğitim ortamında dil öğrenmede daha fazla pozitif yaklaşım geliştirecek.

19 Kasım 2018 Pazartesi günü Dünya Education Proje Müdürü sayın Bilgen GÜLTEKİN tarafından okulumuzda ‘How to Use Sunshine Bookroom’ adlı eğitim semineri yapıldı. Öğrencilerimiz, üyelik hesabı ile öğretmenleri tarafından atanan dijital hikaye kitaplarına ve interaktif alıştırmalara ulaşabilecek ve evde bir bilgisayar veya tablet kullanarak Sunshine Bookroom hesabına giriş yapabilecek. Eğer isterlerse App store ya da Google Play uygulamalarını açarak Sunshine Bookroom adresine ulaşabilecekler.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakların günü öğrencilerimizin hazırladığı pankartlar ve sloganlarla tüm okulda çoşku ile kutlandı.
Çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları var!

Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Semineri

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) Oli Projesi, Fen Koleji’nde 9-11 yaş arası öğrencilerimize spor kültürü aşıladı. TMOK’un 21 Kasım tarihinde düzenlendiği sunumlarda öğrencilerimiz insan vücudu, spor, sağlık, Olimpiyat Oyunları ve felsefesi, spor kültürü ve ahlakı, Fair Play, sağlıklı beslenme, çevre duyarlılığı gibi konularda eğlenirken bilgi edindiler. Maskot Oli ve sunucusunun enerjisi,çocuklara izletilen çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar ve renkli görseller, öğrenciler tarafından büyük bir heyecan, ilgi ve beğeniyle karşılandı.

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Gezisi

Tuzla Özel Fen Koleji Ortaokulu olarak yaptığımız İstanbul Üniversitesi Gözlemevi gezisini 5. Sınıfların Fen Bilimleri dersi kazanımları doğrultusunda gerçekleştirdik. Üniversitenin Beyazıt Merkez Kampüsü’nde, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde gerçekleştirmiş olduğumuz bu gezide E.C.A Planetaryumu Gösterisi’nde gökyüzüne bir keşif yolculuğu yapmış; Tarihi Kubbe Gezisi’nde tarihi teleskop ve Güneş gözlemleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Fen Koleji Okul Öncesi Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinliği

Her yıl Kasım ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftasında öğrencilerimiz biriktirmiş oldukları paralarla kitap alışverişlerini tamamladılar.

TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Gezisi

Okulumuz Türkçe zümresi okurunu yazarıyla, yayıncısıyla buluşturan “TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” gezisini düzenledi.

Geziye 7 ve 8. sınıf öğrenciler katıldı. Öğrencilerimiz bu gezide ulusal ve uluslararası edebiyatları keşfetme olanağı buldu; değişik stantlardaki değişik yayınevlerinin çıkardığı binlerce kitabı bir arada görebilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Öğrencilerimizin yazarlarla tanışması, sohbet etmesi ve eserlerini okumayı sevdikleri yazarlara kitaplarını imzalatmalarını sağlamak, kitap okuma bilincini ve alışkanlığını geliştirmek ve kitap sevgisi oluşturmak amacıyla düzenlenen geziden öğrencilerimiz satın aldıkları kitaplarla döndüler.

Fen Koleji Okul Öncesi 10 Kasım Anma Töreni

Tuzla Fen Anaokulu olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

10 Kasım, Atamızı Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Tuzla Fen Koleji ailesi olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Fen Koleji Anıtkabir Ziyareti

Tuzla Fen Koleji ailesi olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Siyah Piyon Satranç Festivali Şampiyonu Anar Aliakbarov

Okulumuz satranç öğretmeni Anar Aliakbarov Beyaz Rusya'da yapılan ve 15 ülkeden 1032 sporcunun katılımıyla gerçekleşen , Uluslararası "Siyah piyon" satranç festivalinde birinci olmuştur. 12 ci dünya şampiyonu Anatoly Karpov da ödül törenine katılmıştır. Öğretmenimizi kutluyoruz.

Veli - Öğrenci Etkinliği

13 Ekim 2018 Cumartesi günü 3D, 03 Kasım 2018 Cumartesi günü 3A,3B ve 3E sınıfları veli ve öğrencilerine yönelik mendil kapmaca oyunu ve kahvaltı etkinliği gerçekleştirdik. Bu vesile ile hem öğrenci ve velilerimizin birbirleri ile iletişimi kuvvetlendirilmiş hem de geleneksel çocuk oyunlarının yeni nesillere aktarılması sağlanmış oldu.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

3. sınıf öğrencilerimiz 06 Kasım 2018 Salı günü Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü ziyaret ettiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve bilimsel toplantılarını yaptığı ve birçok önemli konuğunu ağırladığı köşkte öğrencilerimiz yatak odaları, kütüphane, banyo ve kabul salonunu gezerek Atatürk’ün kullandığı eşyaları gördüler.

Lösemili Çocuklar Haftası

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olması nedeniyle lösemili çocuklar hakkında farkındalık yaratmak ve lösemiye dikkat çekmek için maske takma etkinliği düzenledik. Lösemi Çocuklar Haftasına farkındalık yaratmak için hadi sende 2-8 Kasım'da maskeni tak ve fotoğrafını @losev1998 etiketi ile paylaş" "Çocuklarımıza umut ol" "Hayatımız çocuklarımız"...

Türk Kızılayı Semineri

02 Kasım 2018 Cuma günü Türk Kızılayı'nın görevi ve ülkemiz için önemini öğrencilerimiz ile paylaşmak ve kan bağışının önemine dikkat çekmek adına gerçekleştiridiğimiz eğitim seminerinde tüm öğrencilerimiz kendilerine aktarılan bilgileri dikkatle dinlediler. Soruları ile akıllarına takılan konuların yanıtlarını alarak verimili bir gün geçirdiler.

Şişli Atatürk Evi Gezisi

1.sınıf öğrencilerimiz sınıf öğretmenleri rehberliğinde 01 Kasım 2018 Perşembe günü Şişli Atatürk Evi - Atatürk Müzesi’ ne gittiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı ile ilgili fotoğraflar, kiyafetler, inkılaplarla ilgili belgeler, kullandığı eşyalar, Milli Mücadele ile ilgili tabloların sergilendiği müzede öğrencilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü daha yakından tanıma ve anma şansı yakaladılar.

Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası

İlkokul kademesinden 90 öğrencinin katılımıyla 22 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen turnuvamız çok gergin mücadelelere sahne oldu. Turnuva sonunda aşağıdaki öğrenciler dereceye girdiler.

1. Mehmet Kaan Ayakci

2. Demir Yapici

3. Alp Tuna Sisli

4. Egehan Alkis

5. Mustafa Eren Kalyoncuoglu

6. Kivanc Tasci

7. Bogachan Yilmaz

8. Baris Burhan Gundemir

9. Doruk Soylu

10. Suden Gul

Halloween Party Lise

Fen Koleji Anadolu Lisesinde verilen yabancı dil eğitiminin yanı sıra öğretilen dile ait kültürün de tanıtılması düşüncesinden yola çıkılarak Yabancı Diller Bölümü tarafından hazırlanan Halloween Etkinliği okulumuzda 31 Ekim Çarşamba günü kutlandı. Hallowen’ın tarihi ve çeşitli ülkelerdeki kutlanış biçimleriyle ilgili İngilizce sunumlar yapan öğrencilerimiz en sevdikleri şarkılarla dans ettiler.

Halloween Party

Okulumuzda İngilizce zümresi tarafından öğrencilerimizin farklı kültürleri tanıtması adına Halloween etkinliği yapıldı. Öğrencilerimiz birbirinden renkli kostümlerle katıldıkları etkinlikte hem çok eğlendiler hem de İngilizce dersinde öğrendikleri farklı kültürdeki sosyal etkinlikleri öğrendiler.

Fen Anaokulları Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyet Özgürlüktür.’’ sözünden yola çıkılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Cumhuriyet Balomuzda koca yürekli minikler ,birbirinden muhteşem gösterileriyle Cumhuriyetin ilelebet var olacağını bizlere gösterdiler. Özel Fen Anaokulları olarak Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız.

Fen Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyet Özgürlüktür.’’ sözünden yola çıkılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Konferans salonumuzda başlayan kutlamalarımızı bando takımı gösterisi , kortej yürüyüşü ve Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile tamamladık. Tuzla’da bu coşkuya eşlik eden velilerimize sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bizler var olduğumuz sürece ‘’Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır.’

Arkeoloji Müzesi Gezisi

STEM yaklaşımı kapsamında sosyal bilgiler zümresiyle ortak ayarlanan arkeoloji müzesi gezisinde 5.sınıf öğrencileri , STEM gruplarıyla kendileri için hazırlanmış olan görev kartlarını doldurmaya çalıştılar. Müzedeki eserleri gamification ile öğrenen çocuklarımız sosyal bilgiler dersinde kazandırılmak istenen hedeflerine ulaştılar.

Dünya Mol Günü

Fen Koleji Anadolu Lisesinde, Fen Bölümü tarafından “Dünya Mol Günü” etkinliği düzenlendi. Kimya öğretmeni Yağız KARA ‘nın organizatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte 12.Sınıf Öğrencimiz İpek MOLDUR ‘ Mol nedir ? ‘adlı ders anlatımıyla 10.ve 11.Sınıf öğrencilerimizi bilgilendirdi. Avagadro sayısı ile ilgili bilgiler içeren afişler hazırlanarak koridorda sergilendi. Öğrencilerimizin hazırladığı eğlenceli deneyler dışında, etkinlik boyunca Mol ile ilgili eğitici şarkılar çalındı.

Arkeolog Hazal Özmen

Okulumuzda STEM yaklaşımı kapsamında 5.sınıf öğrencilerine mesleklerde farkındalık yaratmak ve günlük hayatta farklı disiplinlerin ilişkisini öğrencilere farkettirmek kapsamında arkeolog Hazel Özmeni ağırladık.

Öğrenci Birliği Başkanlık Seçimi

Özel Fen İlkokulunda, demokrasi kültürü temel alınarak "Öğrenci Birliği Başkanlığı" seçimleri yapıldı. Öğrencilerimizin demokratik haklarından biri olan oy verme ve kendilerini temsil edecek üyeleri seçme becerilerini geliştirmek ve desteklemek açısından önemli olan başkanlık seçimleri tüm okulumuzda büyük heyecan yarattı. Seçimler sonucunda en çok oyu alan 4B sınıfından Irmak Can Okul Başkanı, 3E sınıfından Lara Şenol Başkan Yardımcısı seçildi.

Okul Aile Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı

ÖZEL FEN KOLEJİ Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 17.30’da okulumuzun konferans salonunda yapıldı. Kampus Müdürünün açılış konuşması ile başlayan kurul, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun Faaliyet Raporunun okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi ile devam etti. Ardından Yeni dönemin adayları tanıtıldı ve seçime geçildi. Seçim sonuçlarına göre yönetim ve denetleme kurulları şöyle oluşmuştur;


YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

GAYE HOLAT - 54 OY

ERTAN ERGENE - 51 OY

SİNEM YAŞAR - 59 OY

SERDAR GÖK - 56 OY

FATOŞ AKBALIK - 70 OY


YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

N.YELİZ TOKSÖZ - 50 OY

NURGÜL SÜRÜCÜ - 43 OY

MELEK KÖSE - 42 OY

HALE GÖÇER - 41 OY

SULTAN BAYSAL - 38 OY


DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER

CÜNEYT KIR

KÜBRA KARUÇ

DENİZ YILDIZ


DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELER

PERİHAN YAPICI

MEHMET YETER

MERVE GÜLSUYU

Fen Koleji Anadolu Lisesi Başkanlık Seçimi

Fen Koleji Anadolu Lisesinde 19/10/2018 Tarihinde Lise Meclis Başkanı seçimleri yapıldı. “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen seçimlerde , kurulan seçim kurulu ve Sandık Kurulu ile yürüttüğümüz seçim süreci “Gizli Oy , Açık Sayım” ilkesi uygulanarak yapıldı. Bu sayede öğrencilerimiz , bir seçimin öncesinde ve seçim sürecindeki aşamaları uygulamalı olarak gerçekleştirerek demokrasi bilincini pekiştirdi. Yapılan seçimde 9-B Sınıfından Ozan Kerem KÜPELİ oy çokluğuyla Okul Meclis Başkanı seçildi.

Yazarlar Sokağı

Okulumuzda Türkçe zümresinin düzenlediği Yazarlar ve Şairler Sokağı etkinliğini gerçekleştirdik.

Bir hazan rüzgarıyla dalından kopmuş yapraklar gibi aramızdan ayrılan, eserleriyle baharda tomurcuklanıp insanlığa ışık tutan yazar ve şairlerin anısına kendi mısralarından ve satırlarından kesitlerle bir sokak hazırlandı. Okul Koridoruna Yazarlar ve Şairler Sokağı oluşturularak öğrencilerde ana dilini geliştirmek, edebi zevk uyandırmak, Türkçede iz bırakan şair ve yazarların eser ve hayatlarının öğrenilmesi ve Türkçe öğrenmeyi zevkli hale getirilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Etkinlikle öğrencilerde edebiyata ve edebiyatçılara farkındalık oluşturulması sağlanmıştır.

1. Sınıflar Oryantasyon

Minik kolejliler kampüs müdürünü ve diğer okul çalışanlarını ziyaret ettiler. Okul çalışanlarını ve müdürlerini daha yakından tanıyarak çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldular. Okulda bulundukları zamanlarda hangi durumda kimlere başvuracaklarını öğrendiler.

Tepeören Hayvan Barınağı Gezisi

Öğrencilerimizi, kampüs içinde hayvan sevgisini aşılamak kampüs dışında da bu bilinci yaygınlaştırmak amacıyla Tuzla Tepeören Hayvan Barınağına götürdük. Böylelikle terk edilmiş, kötü muameleye uğramış sokak hayvanlarının barınaktaki yaşantısına şahit oldular ve onları yanlarında götürdükleri mamalar ile beslediler.

CodeWeek Organizasyonu Başladı

CodeWeek etkinliklerimiz başlamıştır.

STEM Çalışmaları Başladı

Disiplinlerarası işbirliğini esas alan STEM yaklaşımı okulumuz 5. ve 7. sınıflarda STEM Koordinatörümüz Gökçe Ceren SAKARYA ve ilgili ders öğretmenlerimiz tarafından etkin bir şekilde uygulanmaktadır. 7. sınıflarda "Gök Cisimleri" ve "Rasyonel Sayılar" , 5.Sınıflarda "Mezopotamya" ve "Doğal Sayılar" konuları ile bağlantılı olacak şekilde çalışmalara başlandı. Öğrencilerin keyifle katıldığı bu süreç ilerleyen haftalarda da devam edecektir.

Bursa Minik Adımlar Koşusu Bronz Madalya

Ortaokul 6. Sınıf öğrencimiz Hasan SARAÇ bu yıl 5.si düzenlenen ‘’Bursa Minik Adımlar Yol Koşusu’’nda, 10 yaş kategorisinde 3. Olarak bronz madalya kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

İstanbul'un Kurtuluşu

Yedi tepeli şehrin gorkemli tarihini hatırlamak; her sairin, tarihcinin satırlarında yer bulmuş İstanbul’un kurtuluş mucadelesini öğrencilerimizle bir daha yaşamak için 6 Ekim’de bir araya geldik. Bu kutlu gunde ogrenci ve ogretmenlerimiz bizlere konuşmaları ve şiirleriyle eşlik ettiler.

KASEV Huzur Evi Ziyareti

05 Ekim 2018 Cuma günü 4. Sınıf öğrencilerimiz öğretmenleri ile birlikte Kadıköy Sağlık Eğitim Vakfı (KASEV) Huzurevi’ni ziyaret ettiler.


Hayatları boyunca çocuklarına, torunlarına, yaşadıkları topluma ve ülkesine katkı sağlamış yaşlılarımızı, bedensel ve ruhsal olarak işlevselliklerinin geçmiş yıllara göre azaldığı günlerde yalnız bırakmamak öğrencilerimiz için çok değerli bir kazanım oldu ayrıca öğretmen ve öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisi ile huzurevi sakinleri keyifli dakikalar geçirdiler.

Acil Durum Tatbikatı

Okulumuzda 3 Ekim ,Çarşamba günü acil durum- yangın tatbikatı yapıldı. Sınıf öğretmenleri, tahliyenin öncesinde öğretmen ve öğrencilere doğal afet gibi durumlar öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verdi. Okul Güvenlik Komitesi ve İş Güvenliği Uzmanlarımızın kontrolündeki tatbikatta, öğretmen ve öğrencilerin olası yangın ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olunabilmesi amacıyla ilk etapta alarm verilerek, bina tahliye edildi.


Okul Güvenlik Komitesi Başkanı ve Kampüs Genel Müdürü Kamil OKUROĞLU, tatbikatın çok başarılı olduğunu ifade ederek, "Öğrenci ve öğretmenlerimizi bilinçlendirmek için bu tür tatbikatlar önemli. Bu tür olaylarda can kaybı ve yaralanma olmaması için zaman çok değerli. Biz de tüm binaların 5 dakika gibi kısa sürede çok düzenli bir şekilde tahliye edilmesini sağladık. Öğrencilerimizin gösterdiği hassasiyet ve ciddiyet bizleri çok sevindirdi." dedi.

CodeWeek Organizasyonu

Gelişen ve değişen dünyada aktif rol oynamaları için çocuklarımızın teknolojik okuryazarlığını arttırmayı hedeflemekteyiz.


Bu bağlamda yapılacak olan CodeWeek organizasyonu kapsamındaki etkinliklerimiz aşağıda bulunmaktadır.


- Arttırılmış gerçeklik

- Blok tabanlı kodlama

- 3 boyutlu tasarım

- Vex Robotik kitleriyle robot yapma ve programlama

- 3 boyutlu yazıcı kullanarak nesne basımı

- Makey Makey kullanarak eğlenceli etkinlikler


Yapılacak olan bu etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.


15.10.2018 saat 09.00 da Fen Koleji Etkinlik Alanında başlayacak etkinlğimiz, 18.10.2018 saat 16.00'a kadar devam edecektir.

Okul Aile Birliği

Fen Koleji Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 17.30’da okulumuzun konferans salonunda yapılacaktır.

Sevimli Dostlar Okulda

04 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ


Yaşadığımız dünyaya ve çevremizdeki canlılara değer verdiğimizi göstermenin en iyi yolu sevgidir. Doğayı, insanları ve hayvanları severek onlarla bir arada yaşamak hayatın en önemli kuralıdır. 04 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde “Sevimli Dostlar Okulda” etkinliği ile hayatı paylaştığımız minik dostlarımızı okulda ağırladık. Öğrencilerimizin göstermiş olduğu ilgiye kayıtsız kalmayan dostlarımız onlarla doyasıya oyunlar oynadılar.


04 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir. Bu önemli günde öğrencilerimiz bir çok kazanım elde ederek çok keyifli vakit geçirdiler.

Fen Koleji Ailesi İlkokul ve Ortaokul Veli Toplantısında Buluştu

Fen Koleji ilkokul ve ortaokul öğrencilerine dönük veli bilgilendirme toplantıları yapıldı. İlkokul ve ortaokul velilerimiz için gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bütün birimler kendilerini tanıtarak ders planlaması, hafta sonu kursları, FEN cumartesi, ADS, akademik işleyiş, kullanılacak kaynaklar, spor-kültür-sanat etkinlikleri ve yıl içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında velilerimize bilgi verdi. Her bir öğrencinin farklı olduğu ve farklı öğrendiği bilinciyle hareket eden eğitim kadromuz, yaptığı ve yapacağı çalışmalarla, Fen Koleji’nde, uluslararası standartlarda güçlendirilmiş eğitim modelleri ile öğrencilerimizin bilgiye nasıl ulaşacaklarına rehberlik edip onları, her türlü gelişime ve yeniliklere açık, sorgulayan, bilgiyi işleyen ve hayata geçiren birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmek öncelikli hedefimiz olduğunu gösterdiler.

86. Dil Bayramı Etkinlikleri

86. Dil Bayramı Fen Kolejinde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Türkçe Öğretmeni Zekeriya Yapıntı programda günün önemini anlatan sunum yaptı ve öğrencilerimiz piyano eşliğinde Behçet Kemal Çağlar’ın çevirisini Yusuf Has Hacip’in Kutatgu Bilig adlı eserinden yaptığı “Dildendir Mutluluk” şiirini okudu.


1932’de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplanan ilk Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül günü Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmektedir.


Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih, Atatürk’ün en çok önem verdiği olgulardı.

Önce 1931’de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dildi. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 86 yıl önce, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştu. Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir.


Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.


İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül tarihi Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.


TDK’nin kuruluş amacı: "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir"

Kulüp Dersleri Tanıtım ve Seçimleri

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı öğrenci kulüpleri kapsamında, öğrencilerimizin kültür,sanat,spor ve bilim alanlarında ilgi ve yeteneklerini geliştirecek öğrenci kulüplerinin tanıtımı, öğretmenlerimizin keyifli sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Cambridge Üniversitesi Sertifika Töreni (Ortaokul)

Cambridge Üniversitesi’nin tüm dünyada uyguladığı ESOL (English for Speakers Other Languages) sınavlarına 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında katılan 50 öğrencimizin kazandığı başarı, Fen Koleji Yabancı Diller Bölümü hedefleri doğrultusunda sonuçlandı. Movers, Flyers, KET ve PET seviyelerinde Cambridge ESOL sınavlarına katılarak Türkiye ortalamasının üzerinde başarı gösteren Ortaokul öğrencilerimiz, 19 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizi kutluyor. Başarılarının devamını diliyoruz.

Cambridge Üniversitesi Sertifika Töreni (İlkokul)

Cambridge Üniversitesi’nin tüm dünyada uyguladığı ESOL (English for Speakers Other Languages) sınavlarına 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında katılan 55 öğrencimizin kazandığı başarı, Fen Koleji Yabancı Diller Bölümü hedefleri doğrultusunda sonuçlandı. Starters ve Movers seviyelerinde Cambridge ESOL sınavlarına katılarak Türkiye ortalamasının üzerinde başarı gösteren İlkokul öğrencilerimiz, 19 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizi kutluyor. Başarılarının devamını diliyoruz.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Açılış Töreni

Uzun soluklu yeni bir ders yılında , Genel Müdürümüz Kamil Okuroğlu aynı heyecan ve gururla dileklerini dile getirirken , birinci sınıflarımızın geçiş törenini bayraklar ve alkışlar eşliğinde izledik. Bu kutlu günde “Andımız”ı okuyan miniklerimizle beraber Özel Tuzla Fen Anadolu Lisesi de bizlerleydi. Öğrencilerimizin enfes konseriyle programımız sona erdi.

Teşvik Başvuruları

2018-2019 Eğitim - Öğretim Yılı Teşvik (Eğitim-Öğretim Desteği) başvuruları başlamıştır. Başvuru Kılavuzu ve Gerekli Belgelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yenilendik !

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için daha işlevsel ve aradığınız bilgiye en hızlı ve kolay biçimde ulaşabileceğiniz güncel trendlere uygun bir web sitesi hazırladık. Yeniden tasarlanan sitemiz sayesinde Fen Koleji hakkında her zaman en güncel bilgiye ulaşabileceksiniz.

Dünya İle Yarışıyoruz...

21-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hindistan/Yeni Delhi’ de yapılan “SIXTH AMITY INTERNATIONAL MATH OLIMPIAD” da (Uluslararası 6. Matematik Olimpiyatları) aşağıda isimleri yazılı öğrencilerimiz “3 Altın, 2 Gümüş Madalya” kazanarak bizleri gururlandırmışlardır. Öğrencilerimizi, emeği geçen öğretmenlerimizi ve destekleri için velilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Altın Madalya Kazanan Öğrencilerimiz
6A Zeynep Deniz ÜSTÜNER
6B Yiğit Yahya CANSIZ
6C Elif Tuana BAŞTAN
Gümüş Madalya Kazanan Öğrencilerimiz
6B Arda ARAR
7A Sena Didem ÖZ
Fen Koleji Yine Zirvede

2018 Liselere Giriş Sınavı sonuçlarına göre, %74 Başarı Oranı ile Fen Koleji yine zirvede.

Fotoğrafı Görüntüle
Tükeniyoruz Farkında Mısın?

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında okulumuz Fen Bilgisi Zümresi tarafından hazırlanan "Tükeniyorum Farkında Mısın?" adlı seminer gerçekleştirildi.

Dersonet Akademik Gelişim Takip Sistemi

Sayın Velilerimiz;
Öğrencinizin akademik gelişimini daha yakından takip edebileceğiniz Dersonet sistemine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Dersonet Giriş Bilgileriniz, öğrencinize "kullanıcı adı" ve "şifre" bilgisi içeren bir bilgilendirme zarfı ile verilmiştir.

Siteye Git
Sınava Giren Çocuğum Var !

Sınava giren çocuğum var. (Sınava hazırlanan öğrencinin anne-babasına öneriler) 3 Mart 2018 Cumartesi günü Saat 12.00’de konferans salonumuzda yapılacak seminerimiz tüm velilerin katılımına açıktır.

PowerPoint(.pptx) Görüntüle